Genel Bilgiler

Bilkent Üniversitesi ne zaman açıldı?
Bilkent Üniversitesi, Türkiye’nin ilk vakıf üniversitesi olarak 1984’te kuruldu ve 1986’da eğitime başladı.

Üniversitenizde kaç öğrenci öğrenim görüyor?
Bilkent Üniversitesi’nde okuyan 13.000 öğrencinin %65’i bursludur. Lisans programlarına kayıtlı öğrenciler için tam bursa eşdeğer bursluluk oranı %43’tür.

Derslerin hepsi İngilizce mi veriliyor?
Bilkent Üniversitesi’nde eğitim dili İngilizcedir. Türkçe, Türkiye Tarihi ve İngilizce dışındaki yabancı dil dersleri hariç bütün dersler İngilizce okutulur. Mütercim-Tercümanlık Bölümü’nde bazı dersler Fransızcadır. Hukuk Fakültesi’nin Türk hukukuyla ilgili dersleri ise Türkçe işlenir.

Başka hangi yabancı dilleri öğrenebiliriz?
Seçmeli dil derslerine örnek olarak Almanca, Fransızca, İspanyolca, İtalyanca, Rusça, Çince, ve Japonca gösterilebilir. Öğrencilerin istediği herhangi bir dilin dersi de üniversite tarafından açılabilir; bunun için bir sınıf oluşturacak çoğunluk sağlanması yeterlidir.

Üniversitenizde bu yıl hangi fakülteler, yüksekokullar öğrenci alacak?
Fakülteler – 4 yıllık: Fen; Güzel Sanatlar, Tasarım ve Mimarlık; İktisadi, İdari ve Sosyal Bilimler; İnsani Bilimler ve Edebiyat; Hukuk; İşletme; Mühendislik; Müzik ve Sahne Sanatları
Yüksekokullar – 4 yıllık: Uygulamalı Teknoloji ve İşletmecilik

Bilkent Kütüphanesi’nin özellikleri nelerdir?
Bilkent Üniversitesi Kütüphanesi, Türkiye’nin en iyi akademik kütüphanesidir. 470.000 kitap, 270.000 elektronik kitap, 124.000 elektronik dergi, 1.324 basılı dergi ve 150 etkileşimli veri tabanıyla uluslararası standartlarda hizmet vermektedir. Yeni yayınlarla her yıl daha da gelişen kütüphanenin yıllık bütçesi yaklaşık 8 milyon TL’dir. Bilkent öğrencileri, yılın 362 günü 8:30 – 23:30 arası açık olan kütüphanenin doğal üyeleridir. Kütüphanede sanat konulu kitap, dergi ve referans kaynaklarına sahip zengin bir Sanat Odası’nın yanı sıra DVD, VCD, klasik batı müziği ve caz ağırlıklı CD’ler ile notalar içeren bir Multimedya Odası da vardır. Kütüphaneyi her yıl farklı şehirlerden 800.000’in üzerinde araştırmacı ve öğrenci ziyaret etmektedir.

Sorulara Dön


Bilkent Üniversitesi’ne Giriş

Bilkent Üniversitesi lisans programları için gereken puan türleri ve öğrenci kontenjanları nedir?
Kontenjanlarla ilgili internet sayfasından ayrıntılı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Üniversitenize giriş koşulları nelerdir?
Bilkent Üniversitesi’nin eğitim programlarından birine girebilmek için Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi’nin (ÖSYM) yaptığı Yükseköğretim Kurumları Sınavı’na (YKS) katılmak, tercih formunda ilgili programı tercih etmek ve ÖSYM tarafından bu programa yerleştirilmek gerekir. Güzel Sanatlar, Müzik veya Tiyatro bölümlerine yerleşebilmek için YKS’ye ek olarak Bilkent Üniversitesi’nce yapılan yetenek sınavlarına girmek gereklidir. ÖSYM tarafından başka bir eğitim programına yerleştirilmiş olmak, Bilkent Üniversitesi’nin yetenek sınavlarına girmeye engel değildir. Bu programlara kabul edilecek öğrenciler YKS puanlarına, yetenek sınavlarının sonuçlarına ve bölüm kontenjanlarına göre belirlenir.

ÖSYM tarafından bir eğitim programına yerleştirildim. Yine de yetenek sınavlarınıza girebilir miyim?
ÖSYM tarafından başka bir eğitim programına yerleştirilmiş olmak, Bilkent Üniversitesi’nin yetenek sınavlarına girmeye engel değildir.

Hangi bölümler yetenek sınavı ile öğrenci alıyor?
Yetenek sınavı ile öğrenci alan bölümler şunlardır: Güzel Sanatlar, Tasarım ve Mimarlık Fakültesi’nin Güzel Sanatlar bölümü; Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi’nin Müzik ve Tiyatro bölümleri.

Yetenek sınavı ile öğrenci alan bölümleriniz için bir kurs var mı?
Güzel Sanatlar, Tasarım ve Mimarlık Fakültesi ile Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi’nin yukarıda belirtilen bölümlerinde yetenek sınavlarına hazırlanmak için bir kurs yoktur.

Yan dal uygulamanız var mı?
Bilkent Üniversitesi’nde yan dal uygulaması vardır. Yan dal programına başvuracak öğrencilerin genel not ortalaması 3,00 veya daha yüksek olmalıdır. Öğrenciler, yan dal programına en erken üçüncü, en geç beşinci yarıyılda başlayabilir. Ayrıntılı bilgi için tıklayınız

Çift ana dal yapılabiliyor mu?
SAY puan türüyle yerleşmiş öğrencilerden birinci sınıfta üstün başarı gösterenlere Fen Fakültesi’nin Fizik ve Matematik bölümlerinde ikinci ana dal yapma olanağı sunulmaktadır. Dileyen öğrenciler, bölümlerinde ikinci yarıyıllarını tamamladıktan sonra ikinci ana dal yapmak üzere başvurabilir. İkinci ana dal yapan öğrenciler, her iki ana dalın programını tamamladıklarında çift diplomayla mezun olur.

Yüksekokul ve fakülte arasında fark var mıdır? Yüksekokul mezunları yüksek lisans yapabilir mi?
Fakültelerde olduğu gibi yüksekokulda da verilen diploma, dört yıllık eğitimin karşılığı olan lisans diplomasıdır. Bu nedenle yüksekokul mezunları da yüksek lisans ve doktora çalışması yapabilmektedir. Yüksekokul ve fakülte mezunları askerlik hizmetinde eşit haklara sahiptirler.

Okurken izin alabiliyor muyum? İzin alınca eğitim ücreti ödenmeye devam ediliyor mu?
Haklı ve geçerli gerekçesi bulunan öğrenciler, mazeretlerini belgeleyerek yarıyıl izni almak için başvurabilir. Üniversiteye yeni kesin kayıt yaptırmış lisans öğrencilerine ilk yarıyıl için izin verilmez. Ücretler ve diğer yapılması gerekenler için lütfen ilgili sayfamızı okuyunuz.

Sorulara Dön


Ücretler

Yıllık eğitim ücreti hakkında bilgi verir misiniz?
Yıllık eğitim ücreti 2018-2019 akademik yılında 2018 girişli öğrenciler için 37.120 TL olarak belirlenmiştir. Bu ücrete halen %8 olan KDV dahildir. Bilkent Üniversitesi, sonraki yıllarda, kayıtlı öğrenciler için eğitim ücretindeki olası yıllık artışları, bir önceki yıla göre Tüketici Fiyatları Endeksi’ndeki (TÜFE) artış ile sınırlı tutmayı taahhüt etmektedir.

Tüm bölümler için eğitim ücreti aynı mıdır?
Bilkent Üniversitesi’nde eğitim ücreti bütün eğitim programları için aynıdır. İngilizce Hazırlık Programı’na katılan öğrenciler için de aynı eğitim ücreti geçerlidir.

Eğitim ücreti için taksitlendirme yapıyor musunuz?
Eğitim ücreti, güz ve bahar yarıyılı başlarında iki eşit taksitte alınır. Yarıyıl eğitim ücreti, anlaşmalı bankaların onay vermesi koşuluyla, vade farkı olmadan 4 taksite bölünebilir. Bu seçenek, eğitim ücretinin yarısı oranında bir indirim sağlayan %50 Burs’a sahip öğrenciler için de geçerlidir. Ayrıntılı bilgi için Bilkent Üniversitesi Taksitlendirme Ofisi‘yle iletişim kurabilirsiniz.

Yaz Okulu yıllık eğitim ücretine dahil midir?
Ders almanın tercihe bağlı olduğu yaz döneminde, öğrenciler kayıt yaptırdıkları derslerin kredilerine göre ayrı eğitim ücreti öder. Eğitim ücreti bursları yaz dönemi ders ücretleri için de geçerlidir.

Sorulara Dön


Burslar

Burs olanakları nelerdir?
Bilkent Üniversitesi, öğrencilerine beş çeşit burs olanağı sunmaktadır: “Tam Burs”, “%50 Burs”, “Kapsamlı Burs”, “Yetenek Bursu” ve “Üstün Başarı Bursu”. Bütün burslar karşılıksızdır.

Tam Burs: ÖSYM’nin Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu’nda “Burslu” olarak belirtilen programlardan birini tercih ederek ÖSYM tarafından söz konusu programa yerleştirilen öğrenciler Tam bursa hak kazanır. Tam Burslu öğrencilerden belirtilen azami süre boyunca eğitim ücreti alınmaz. Tam burslardan yararlanma süresi İngilizce Hazırlık Programı’nda azami 2 yıl, Lisans programında azami 6 yıldır. Daha önce bir üniversiteden lisans derecesi alarak mezun olmuş öğrenciler ile geçmiş yıllarda Bilkent Üniversitesi’nde bir lisans programına yerleştirilmiş olup 2018 yılında yeniden bu üniversiteye yerleşenler, Tam burstan yararlanamaz.

Kapsamlı Burs: Bilkent Üniversitesi’ne Tam burslu olarak yerleştirilen öğrencilerden, 0,12 OBP katsayılı başarı sıralaması, yerleştirilmiş olduğu SAY, EA veya SÖZ puan türünde 10.000 veya daha iyi olanlar ile DİL puan türünde 250 veya daha iyi olanların bursu üniversiteye kayıt sırasında doğrudan Kapsamlı bursa yükseltilir. Kapsamlı bursun içeriğinde Tam bursa ek olarak 900 TL tutarında aylık katkı bursu (yılda 8 ay boyunca) ve iki kişilik ranzalı veya karyolalı odalarda ücretsiz yurt olanağı vardır. Yurtta kalmayı tercih etmeyen Kapsamlı burslu öğrencilerin aylık katkı bursu 1.200 TL’ye yükseltilir. Kapsamlı burstan yararlanmanın azami süresi İngilizce Hazırlık Programı’nda 2 yıl, hazırlık sonrası Lisans programında 5 yıldır. Lisans eğitimi 5 yılın ötesine uzayan Kapsamlı burslu öğrencilerin bursu altıncı yıl başında Tam bursa dönüşür. Daha önce bir üniversiteden lisans derecesi alarak mezun olmuş öğrenciler, Kapsamlı burstan yararlanamaz.

%50 Burs: ÖSYM’nin Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu’nda “%50 İndirimli” olarak belirtilen programlardan birini tercih ederek ÖSYM tarafından söz konusu programa yerleştirilen öğrenciler bu bursa hak kazanır. %50 Burslu öğrencilerden belirtilen azami burs süresi boyunca eğitim ücretinin yarısı alınır. %50 Burs sahibi öğrenciler, hak kazandıkları takdirde Üstün Başarı Bursu da alabilirler. %50 burslardan (indirimlerden) yararlanma süresi İngilizce Hazırlık Programı’nda azami 2 yıl, Lisans programında azami 6 yıldır. Daha önce bir üniversiteden lisans derecesi alarak mezun olmuş öğrenciler ile geçmiş yıllarda Bilkent Üniversitesi’nde bir lisans programına yerleştirilmiş olup 2018 yılında yeniden bu üniversiteye yerleşenler, %50 burslardan (indirimlerden) yararlanamaz.

Yetenek Bursu: Yetenek sınavı ile öğrenci alan Güzel Sanatlar, Müzik ve Tiyatro bölümlerinin bu sınavlarda üstün başarı gösteren öğrencilerine Yetenek Bursu verilir. Yetenek Bursu, yıllık eğitim ücretinin tamamını ya da bir bölümünü karşılar. Bu bursun sürekliliği, öğrencinin başarısına bağlıdır.

Üstün Başarı Bursu: Her ders yılı sonunda, eğitim programında belirtilen asgari ders yükünü almış, yıllık not ortalaması 4,00 üzerinden 3,30 veya daha yüksek olan, kendi programındaki ücretli öğrenciler arasında ilk yüzde beşe girmiş ücretli öğrenciler ve kendi programındaki %50 Burslu öğrenciler arasında ilk yüzde üçe girmeyi başaran %50 Burslu öğrenciler, bir sonraki ders yılı için Üstün Başarı Bursu almaya hak kazanır. Üstün Başarı Bursu, öğrencinin kendi grubunda hangi yüzde birlik dilim içinde bulunduğuna bağlı olarak, eğitim ücretinin tamamını veya bir bölümünü karşılar. Bu burs, İngilizce Hazırlık Programı’ndaki öğrenciler için geçerli değildir.

Burslu veya ücretli öğrenciler, Bilkent Üniversitesi dışında bir kurumun vereceği başka bir burstan yararlanabilir mi?

Öğrencilerin Bilkent Üniversitesi dışında bir kurumdan ek maddi destek almasında üniversite açısından bir engel yoktur.

Burslu ve ücretli öğrencilerin bir arada eğitim görmeleri bir sorun yaratır mı?
Bilkent Üniversitesi’nin amacı, her öğrencinin kendi potansiyelini keşfedebileceği ve geliştirebileceği olanakları yaratmaktır. Bu nedenle, burslu veya ücretli olmak, bir öğrencinin Bilkent’teki eğitim veya kampüs yaşamını etkileyen bir konu değildir. Burs durumu, öğrenci ile üniversite arasında sadece dönem kayıtlarında gündeme gelir; öğretim elemanları veya diğer öğrenciler tarafından özellikle dikkate alınan bir unsur değildir. Bütün öğrenciler aynı eğitim programlarında ve sınıflarda birlikte öğrenim görürler. Arkadaş grupları da genelde ortak ilgi alanları çerçevesinde oluşur.

Bir dersten geçilemezse veya sınıfta kalınırsa burs kesilir mi?
Kapsamlı, Tam ve %50 burslar (indirimler), öğrencilerin her yarıyılda normal ders yüklerini almaları ve derslerine düzenli devam etmeleri koşuluyla, azami burs süresi boyunca kesintisiz devam eder, düşük not ortalaması veya ders tekrarı gibi konulardan etkilenmez. Normal ders yükünün altında ders alan veya kayıtlı oldukları bir ya da daha çok sayıda derse devam etmeyen öğrencilerin bursları (indirimleri) askıya alınır. Tam ve %50 burslardan (indirimlerden) yararlanma süresi İngilizce Hazırlık Programı’nda azami 2 yıl, hazırlık sonrası Lisans programında azami 6 yıldır. Lisans eğitimi 6 yılın ötesine uzayan öğrenciler Tam ve %50 burslardan (indirimlerden) yararlanamaz. Kapsamlı Burstan yararlanmanın azami süresi ise İngilizce Hazırlık Programı’nda 2 yıl, lisans programında 5 yıldır. Lisans eğitimi 5 yılın ötesine uzayan Kapsamlı Burslu öğrencilerin bursu, 6. yıl başında Tam Burs’a dönüşür. Üstün Başarı Bursu ve Yetenek Bursu’nun sürekliliği ise öğrencinin başarısına bağlıdır.

Tam Burs ile Kapsamlı Burs’un farkları nelerdir?
Tam burslu öğrencilerden azami burs süresi boyunca eğitim ücreti alınmaz. Tam burslardan yararlanma süresi İngilizce Hazırlık Programı’nda azami 2 yıl, Lisans programında azami 6 yıldır. Kapsamlı burstan yararlanmanın azami süresi İngilizce Hazırlık Programı’nda 2 yıl, Lisans programında 5 yıldır. Tam burslu yerleştirilmiş öğrencilerin bursu belirli koşullara göre üniversiteye kayıt sırasında otomatik olarak Kapsamlı bursa yükseltilir. Kapsamlı bursun içeriğinde Tam bursa ek olarak 2018-2019 akademik yılı girişli öğrenciler için 900 TL tutarında aylık katkı bursu (yılda 8 ay boyunca) ve iki kişilik ranzalı veya karyolalı odalarda ücretsiz yurt olanağı vardır. Yurtta kalmayı tercih etmeyen Kapsamlı burslu öğrencilerin aylık katkı bursu 1.200 TL’ye yükseltilir.

Ücretli bir öğrencinin burs edinebilme olanağı nedir?
Yüksek not ortalaması tutturan ücretli öğrenciler, belli akademik başarı ölçütleri çerçevesinde Üstün Başarı Bursu‘na hak kazanabilirler.

Yetenek sınavı ile girilen bölümlerde burs olanağı var mı?
Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi ile Güzel Sanatlar, Tasarım ve Mimarlık Fakültesi‘nin yetenek sınavı ile öğrenci alan bölümünün bu sınavlarda üstün başarı gösteren öğrencilerine Yetenek Bursu verilir. Yıllık eğitim ücretinin tamamını ya da bir bölümünü kapsayan Yetenek Bursu’nun sürekliliği, öğrencinin başarısına bağlıdır.

Burslu öğrenciler Yaz Okulu’ndan da aynı burs olanaklarıyla yararlanabilir mi?
Eğitim ücreti bursları yaz dönemi ders ücretleri için de geçerlidir.

Üniversitenize Kapsamlı Burslu olarak yerleştirilirsem, bu bursun sağladığı ücretsiz yurt olanağından faydalanmak istemiyorum. Bu durumda bursun içeriğinde bir değişiklik olur mu?
Kapsamlı Burs’un içeriğinde yer alan ve yılda 8 aya yayılan 900 TL’lik aylık katkı bursu, yurtta kalmayı tercih etmeyen Kapsamlı Burslu öğrencilerimiz için 1200 TL’ye yükseltilir.

İlk 10.000’e girdim ve belirtilen illerden bir liseden mezun oldum. Kızlara bursu otomatik alabilecek miyim?
Kızlara Burs Programı‘ndan yararlanabilmeniz için başvuru koşullarını karşıladıktan sonra internet üzerinden başvuru yapmanız gerekmektedir. Bursu alıp almadığınız size bildirilecek; burslar sınırlı olduğu için ancak başvuruların bir kısmı burs alabilecektir.

Sorulara Dön


İngilizce Hazırlık Programı

İngilizce Hazırlık Programı var mı?
Bilkent Üniversitesine yeni kayıt olan öğrencilerin İngilizce düzeyleri, İngiliz Dili Meslek Yüksekokulu’nca (İDMYO) düzenlenen İngilizce Yeterlik ve Seviye Tespit I. Aşama ve II. Aşama Sınavı (PAE Sınavı) ile ölçülmektedir. II. Aşama Sınavı iki bölümden oluşmaktadır. II. Aşama sınavının ikinci bölümüne girebilmek için birinci bölümden başarılı olmak gereklidir. Üniversiteye girişte yeterli düzeyde İngilizce bilgisine sahip olmayan öğrenciler, İngiliz Dili Meslek Yüksekokulu’nun İngilizce Hazırlık Programı’na devam ederler.

PAE sınavını geçmek çok zor deniyor, doğru mu?
Bilkent Üniversitesi’nde öğretim dili İngilizce olduğundan öğrencilerin çok iyi düzeyde İngilizce bilmeleri gerekmektedir. Bu düzey lisans programı öğrencileri için TOEFL iBT sınavından toplamda 87 puan ve IELTS akademik sınavının her bölümünden 5,5 puan almış olmak koşuluyla, genel ortalamada 6,5 puan düzeyine eşdeğerdir. Bu düzeyde İngilizce bilmeyen öğrenciler İngilizce Hazırlık Programı’nda kendilerini geliştirir.

İngilizce Hazırlık Programı’ndan muafiyet sağlayan sınavlar ve geçme ölçütleri nelerdir?
Ayrıntılı bilgiye http://idmyo.bilkent.edu.tr/yeni-kayit-olacak-ogrenciler/ internet adresinden ulaşabilirsiniz.

TOEFL ve IELTS sınavları Bilkent Üniversitesi tarafından belirlenen bir merkezden alınmış olmalıdır. TOEFL ve IELTS sınav sonuçlarının kabul edilmesi ile ilgili ayrıntılara http://idmyo.bilkent.edu.tr/yeni-kayit-olacak-ogrenciler/ internet adresinden ulaşabilirsiniz.

İngilizce Seviye Tespit Sınavı öncesinde bir kurs var mı? Bu sınavın içeriği hakkında bilgi alabilir miyiz?
Üniversitemizin İngilizce Seviye Tespit Sınavı için düzenlediği bir kurs programı yoktur. 1. Aşama sınavı soru örneklerinin yer aldığı kılavuza internet adresinden ulaşabilirsiniz (Kılavuz, kayıtlar sırasında da İDMYO yetkilileri tarafından öğrencilere verilmektedir). 2. Aşama (PAE Sınavı) örnek sınav sorularına http://idmyo.bilkent.edu.tr/pae/ adresinden ulaşabilirsiniz.

İngilizce Hazırlık Programı ne kadar sürer?
Hiç İngilizce bilmeyen bir öğrenci için İngilizce Hazırlık Programı’nın normal süresi bir yıldır. Programı başarıyla tamamlayarak İngilizce Yeterlik ve Seviye Tespit Sınavını (PAE Sınavı) geçen öğrenciler, bölüm derslerine kayıt yaptırarak eğitimlerine devam ederler. İngilizce Hazırlık Programı’nda eğitim süresi başlangıç düzeyine göre farklılık göstermekte ve bir yarıyıl ile iki akademik yıl arasında değişmektedir.

İngilizce Hazırlık Programı’nda öğrenciler seviyelere nasıl yerleştiriliyor?
Öğrenciler, iki aşamalı olarak yapılan sınav sonuçlarına göre seviyelere yerleştirilirler. 1. Aşama sınavına giren öğrenciler bu sınavdaki performanslarına göre, 1. ve 2. Aşama İngilizce Yeterlik ve Seviye Tespit Sınavı’na (PAE Sınavı) giren öğrenciler ise her iki sınavdaki performanslarına göre değerlendirilirler.

İngilizce Seviye Tespit Sınavının 1. Aşamasına girilip 2. Aşamasına (PAE Sınavı) girilmezse ne olur?
2. Aşama İngilizce Yeterlik ve Seviye Tespit Sınavı’na (PAE Sınavı) girmeyen öğrenciler, 1. Aşama sınavı performanslarına göre bir düzeye yerleştirilirler.

1. Aşama ve 2. Aşama (PAE Sınavı) sınav sonuçları nereden öğrenilebilir?
Sınav giriş yerleri ve sınav sonuçları kayıt sırasında kendilerine verilen öğrenci numarası ve şifresi kullanılarak https://stars.bilkent.edu.tr/srs adresinden öğrenilebilir.

İngilizce Hazırlık Programı’nda bir yıllık kitap gideri ne kadardır?
Öğrencinin İngilizce Hazırlık Programı eğitimi süresince okuyacağı kitaplar, hangi düzeyden eğitimine başlayacağına bağlı olarak değişmektedir. Bir düzeyin ortalama kitap ücreti 250-400 TL arasında değişmektedir.

Burslu bir öğrencinin İngilizce Hazırlık Programı’nda kur tekrarı yapması nedeniyle bursu kesilir mi?
İngilizce Hazırlık Programında Tam ve %50 bursuyla okuyan bir öğrencinin bursu, derslerine devam ettiği ve üniversite ile ilişiği kesilmediği sürece kesilmez. Derslere devam etmeyen öğrencilerin durumları ise bölümlerine bildirilmektedir.

İngilizce Hazırlık Programı’nda öğrenime ara vermek istenirse şartlar nelerdir? Kaç yarıyıl izin alınabilir? Ara verilirse yıllık öğrenim ücreti geri ödeniyor mu?
Yarıyıl İzin Esasları hakkındaki ayrıntıları  http://w3.bilkent.edu.tr/www/yariyil-izinleri/ sayfasından öğrenebilirsiniz.

İngilizce Hazırlık Programı’nda derslere devam zorunluluğu var mı?
Öğrencilerin İngilizce eğitimlerini etkin bir şekilde sürdürüp tamamlayabilmeleri için derslere düzenli olarak devam etmeleri gerekmektedir. Bu nedenle öğrencilerin derslerin %90’ına devam zorunluluğu bulunmaktadır.

Öğrenciler, her kurs için açıklanan devamsızlık limitini acil sağlık problemlerinde, derslere devamını engelleyen acil durumlarda ya da üniversitelerarası/ulusal müsabaka veya etkinliklerde görev aldıkları dönemde kullanmalıdır.

Sorulara Dön


Öğrenim Süreci

Öğrenime ara vermek istenirse şartlar neler? Kaç dönem izin alınabilir? Ara verilirse yıllık öğrenim ücreti geri ödeniyor mu?
Öğrencilere geçerli ve haklı nedenlerle bir defada en çok iki yarıyıl, öğrencilik boyunca ise en çok toplam dört yarıyıl izin verilebilir. İzinli geçen süreler öğretim sürelerine katılmaz. İzin almak isteyen öğrenciler, başvurularını tüm belgeleri ile birlikte akademik takvimde belirtilen “yarıyıl izin” başvurusu süresinin son gününe kadar Öğrenci Müdürlüğü’ne yapmak zorundadır. Başvuru kabul edildiği takdirde dönem ücretinin yarısı iade edilir.

Bilkent’te ders yükünün ağır olduğu söyleniyor, bu doğru mu?
Uluslararası standartlarda bir eğitim veren Bilkent Üniversitesi’nde ders programları da bu doğrultuda oluşturulur. Derslerin içerikleri öğrencileri akademik ve kişisel gelişimlerini ilerletmeye yöneliktir. Öğrenciler, zamanlarını verimli kullanarak çalışma programlarını ders yüklerine göre ayarlayabilmektedir.

Lisans öğrenimi boyunca araştırma yapmaya fırsat bulacak mıyız?
Öğrencileri bilimsel araştırma yapmaya teşvik etmek, Bilkent Üniversitesi’nin eğitim felsefesinde önemli bir yer tutar. Öğrenciler, henüz lisans eğitimleri sırasında öğretim üyeleri danışmanlığında yaptıkları araştırmaları yayımlama fırsatı bularak bilim literatürüne katkı sağlamaktadır.

Yaz Okulu ne gibi olanaklar sunmaktadır?
Öğrenciler, başarılı olamadıkları dersleri Bilkent Üniversitesi Yaz Okulu kapsamında alabilirler. Eğitimleri açısından verim sağlayacağını düşündükleri dersleri de Yaz Okulu çerçevesinde alma olanakları vardır.

Öğrencilerin üniversite içinde çalışıp para kazanma olanakları var mı?
Dileyen öğrenciler, ders programlarını aksatmayacak biçimde, Öğrenci Çalışma Programı çerçevesinde üniversitenin çeşitli bölümlerinde yarızamanlı görev yaparak deneyim ve para kazanmaktadır. Bir yarıyılda en fazla 125 saat çalışma olanağı bulunmakta ve saat ücreti her yıl Rektörlük tarafından belirlenmektedir. Öğrencilerin çalıştığı birimler arasında bilgisayar merkezi, sağlık merkezi, öğrenci işleri müdürlüğü, spor merkezi, yurtlar müdürlüğü ve iletişim biriminin yanı sıra fakülte ve bölümler yer almaktadır.

Uluslararası öğrenci değişim (“exchange”) programlarına kimler başvurabilir?
Üçüncü sınıfın bir veya iki dönemini yurtdışındaki anlaşmalı bir üniversitede geçirmek için başvuran öğrenciler akademik başarılarına ve mülakat sonuçlarına göre seçilirler. Gittikleri üniversitede programlarıyla uyumlu dersler alır; geri döndüklerinde, yurtdışında aldıkları dersleri Bilkent’teki programlarında yer alan ders yükümlülükleri yerine saydırır ve herhangi bir aksama olmadan eğitimlerini sürdürürler.

Değişim programlarıyla hangi ülkelerin üniversitelerine gidebilirim?
Bilkent’in başta Avrupa ülkeleri, ABD, Kanada, Japonya ve Avustralya olmak üzere yaklaşık 35 ülkeden 250’yi aşkın yükseköğretim kurumuyla öğrenci değişim anlaşması bulunmaktadır. Avrupa’daki üniversitelere Erasmus programı çerçevesinde giden öğrenciler, Avrupa Birliği fonlarından yararlanarak masraflarının önemli bölümünü buradan karşılayabilmektedir.

Üniversite içinde bölümlerarası geçiş olanağı var mı?
Üniversite içi bölümlerarası geçişler, Üniversite Senatosu ve Yönetim Kurulu’nun belirlediği “Üniversite içi bölümlerarası geçiş” esaslarına göre yapılır.

Başka bir üniversiteden Bilkent Üniversitesi’ne yatay geçiş olanağı var mı?
Yatay geçiş başvuruları yılda bir kez akademik takvimde belirlenen son başvuru tarihine kadar Öğrenci İşleri Müdürlüğü’ne yapılır.
a) Başka bir yükseköğretim kurumundaki bir lisans programına kayıtlı öğrenciler, Yükseköğretim Kurulu’nun Yükseköğretim Kurumlarında Ön Lisans ve Lisans Düzeyindeki Programlar Arasında Geçiş, Çift Anadal, Yan Dal ile Kurumlar Arası Kredi Transferi Yapılması Esaslarına İlişkin Yönetmeliğinin 11. maddesi kapsamında, Bilkent Üniversitesi’nin eşdeğer bir lisans programına yatay geçiş başvurusu yapabilir. Başvuracak adayların kayıtlı oldukları programda en az iki yarıyılı başarıyla tamamlamış olmaları ve genel not ortalamalarının 100 üzerinden en az 75 veya 4.00 üzerinden en az 2.50 olması gereklidir.
b) Başka bir yükseköğretim kurumunda kayıtlı oldukları lisans programına ÖSYM tarafından merkezi olarak yerleştirilmiş öğrenciler, merkezi yerleştirme puanlarının Bilkent Üniversitesi’nde geçmek istedikleri lisans programının ilgili yıldaki taban puanından yüksek olması durumunda, Yükseköğretim Kurumlarında Ön Lisans ve Lisans Düzeyindeki Programlar Arasında Geçiş, Çift Anadal, Yan Dal ile Kurumlar Arası Kredi Transferi Yapılması Esaslarına İlişkin Yönetmeliğinin Ek 1. maddesi kapsamında yatay geçiş başvurusu yapabilir. Yükseköğretim Kurulu’nun merkezi yerleştirmede başarı sırası sınırı koymuş olduğu programlara geçmek için yatay geçiş başvurusu yapacak öğrencilerin, ilgili başarı sırası koşulunu da sağlar durumda olması gereklidir.
Ayrıntılı bilgi için: Yatay Geçiş Yönetmeliği

Burslu olarak yatay geçiş olanağı var mı?
Yatay geçiş ile gelen öğrenciler, önceki üniversitelerinin verdiği burslardan veya Bilkent Üniversitesi’nin üniversiteye girişte ilgili kontenjanlardan yerleştirilmiş öğrencilere sağladığı burslardan faydalanamazlar; fakat belli akademik ölçütler çerçevesinde Üstün Başarı Bursu‘na hak kazanabilirler.

Daha önce bir başka üniversitede öğrenim görürken aldığım dersleri Bilkent Üniversitesi’ndeki programımda saydırabilir miyim?
Eşdeğer programlar arasında yatay geçiş yapmış olup İngilizce Yeterlik ve Seviye Tespit Sınavı’nda başarılı olan öğrencilerin önceki kurumlarında almış ve koşulsuz olarak başarmış oldukları dersler, Bilkent Üniversitesi’nde kayıt yaptıracakları programın müfredatındaki en çok 8 adet bölüm kodlu ders için muafiyet oluşturabilir. Öğrencinin müfredatında yer alan bölüm derslerinden hangileri için muafiyet verileceğine Fakülte veya Yüksekokul Yönetim Kurulu karar verir.

Sorulara Dön


Yurtlar

Yurt olanakları nelerdir?
26 binadan oluşan yurtlar, 4.000 yerli ve yabancı öğrenciye eğitimleri süresince huzurlu, güvenli ve rahat bir barınma ortamı yaratır.

Merkez ve Doğu kampüslerde öğrencilere farklı fiyat kategorilerinde, tek, çift, üç ve dört kişilik odalar ve süit oda alternatifleri sunulmaktadır.

Odalarda karyola veya ranza, elbise dolabı, çalışma masası, kitaplık gibi temel mobilyalar, merkezi sistem TV yayını (15 – 77. ve 78. yurtlar hariç), 100 Megabitlik UTP bağlantılı kablolu, akademik amaçlı sınırsız kullanımlı internet ağ erişimi ile dışarıdan aranmalara açık ve kampüs içerisinde ücretsiz kullanılabilen iç hat telefonlar vardır.

Yurtlarımızda mutfaklar, çamaşırhane, ütü, TV, çalışma, oyun ve ziyaretçi odaları öğrencilerimizin ortak kullanımlarına sunulmaktadır. Merkezi sistem ile ısınan yurtlarda 24 saat kesintisiz sıcak su vardır. Ortak alanlardaki banyo ve tuvalet sayıları, öğrencilerin kullanımlarına fazlası ile cevap verecek şekilde planlanmıştır.

Yurtlar bölgelerinde park ve bahçeler, açık-kapalı spor alan ve salonları, yiyecek ve içecek ihtiyaçlarının karşılanabileceği market, restoran, kafe ve büfeler ile otopark alanları da bulunmaktadır.

Yıllık yurt ücreti ne kadar?
2018-2019 ders yılında geçerli kişi başı yurt ücretleri (%8 KDV dahil), her bir yarıyıl için şöyledir:

4 kişilik oda2.150 TL
3 kişilik oda3.330 TL
2 kişilik oda (ranzalı)3.360 TL
2 kişilik oda (karyolalı)4.460 TL
1 kişilik oda8.020 TL

Yurt ücretleriyle ilgili ayrıntılar için tıklayınız.


Bilkent Üniversitesi’ne kaydımı yaptırdım ve yurtlarda kalmak istiyorum. Yurtlarda kalmaya ne zaman başlayabilirim?

Üniversitemize yeni kaydolan öğrencilerimiz, yurtlara da kayıtlarını yaptıkları takdirde hemen yerleştirilip kalmaya başlayabilir.

Yurttan dönem bitmeden ayrıldığımda ödediğim ücret geri verilir mi?
Yurttan ayrılma halinde, yurt ücretinin eğitimin başladığı tarihten ikinci hafta sonuna kadar %75’i, dördüncü hafta sonuna kadar %50’si geri verilir. Dördüncü haftadan sonra ayrılanlara herhangi bir iade yapılmaz.

Akrabalarım veya arkadaşlarım odamda kalabilir mi?
Yurtlarda kalan öğrenciler odalarında yatılı misafir ağırlayamaz; ancak birinci dereceden akrabaları (anne, baba, kardeş), belirli bir ücret karşılığında ve yer durumuna göre misafirlere ayrılan odalarda kalabilir.

Bir sağlık sorunum olduğunda nereye başvurabilirim?
Üniversitenin 24 saat açık olan Sağlık Merkezi’ne başvurabilir, tam-zamanlı doktorların yanı sıra farklı branşlardan uzman hekimlerden de yardım alabilirsiniz.

Sorulara Dön


Mezuniyet ve Sonrası

Bilkent diploması nerelerde geçerlidir?
Bilkent diploması dünyanın her yerinde kabul gören, uluslararası standartlarda bir üniversitedir. Bilkent Üniversitesi mezunları, diplomalarıyla birlikte, eğitim programları ve derslerin düzeyi konusunda bilgiler içeren İngilizce bir Diploma Eki de almaktadır.

Mezun olacak öğrencilerin iş bulmasına yardımcı oluyor musunuz?
Bilkent Üniversitesi bünyesinde, öğrencilere mezuniyet sonrası planları konusunda destek sağlayan, iş ve eğitim dünyası dünyasına ilişkin bilgiler veren bir birim bulunmaktadır: Kariyer Merkezi. Merkez, değişik meslek gruplarından yöneticileri öğrencilerle buluşturan, çeşitli sektörlerdeki iş ve staj olanaklarını tanıtan fuar ve toplantılar düzenler. Kariyer Merkezi, öğrencileri özgeçmiş yazma ve mülakat teknikleriyle ilgili danışmanlık da vermektedir. Bilkent Üniversitesi ayrıca, öğrenci ve mezun özgeçmişlerini içeren bir veri tabanını internet üzerinden işverenlerin erişimine sunmaktadır. Bilkentliler, özgeçmişlerini bu veri tabanına kendileri yükleyip üye şirketlerin iş ve staj ilanlarına sistem üzerinden başvurabilmektedir.

Sorulara Dön


Tanıtım

Kampüsü dilediğimizde gezebiliyor muyuz?
Kampüsü gezmek ve üniversite hakkında bilgi almak istediğinizde Bilkentli rehber öğrenciler eşliğinde Tanıtım Turları’na katılabilirsiniz. Ayrıntılı bilgi ve tarihler için tıklayınız

Hedeflediğimiz meslekler hakkında nasıl bilgi alabiliriz?
Bilkent Üniversitesi öğretim üyeleri, Meslek Günleri’nde üniversite adaylarına meslekler ve iş alanlarına ilişkin seminerler vermektedir. Ayrıntılı bilgi ve program için tıklayınız

Sorulara Dön


Bölüm Seçimi

2018 Kontenjanları ve 2017 Puan Türü ve Son Öğrencinin Başarı Sırası için tıklayınız.

Bilgisayar ve bilişimle ilgili bir bölümde eğitim almak istiyorum. Acaba tercihlerimi belirlerken bana yardımcı olabilmeniz açısından üniversitenizin ilgili bölümlerini öğrenebilir miyim?
Mühendislik Fakültesi – Bilgisayar Mühendisliği;
Uygulamalı Teknoloji ve İşletmecilik Yüksekokulu – Bilgisayar Teknolojisi ve Bilişim Sistemleri;

Ek yerleştirme ile üniversitenize girebilir miyim?
Evet. ÖSYM’nin yayınlayacağı ek yerleştirme kılavuzu esaslarına göre Genel Yerleştirme sırasında Açıköğretim programları dışında hiçbir programa yerleştirilmemiş öğrenciler ek yerleştirme için başvurabilir.

Ek yerleştirme sonuçları belli olduğunda derslerin başlamış olması, ek yerleştirme ile gelecek öğrenciler için bir sorun yaratır mı?
Bilkent Üniversitesi İngilizce Hazırlık Programı’na devam edecek öğrenciler, düzeylerine denk gelen kurlara yerleştirilerek öğrenimlerini sürdürür.

İngilizce Hazırlık Programı’nı atlayarak bölümlerine başlamaya hak kazanan öğrencilerin bölümlerine çabuk uyum sağlamaları için ise gerekli her türlü olanak sağlanmıştır.

Sorulara Dön