Uluslararası Olanaklar

Bilkent Üniversitesi, 51 ülkeden 347 üniversiteyle öğrenci değişim programları sürdürmektedir.

fulltimeDeğişim programlarına başvuran öğrenciler, akademik başarılarına ve mülakat sonuçlarına göre seçilir. Programa katılan öğrenciler, üçüncü sınıfın bir veya iki yarıyılını yurt dışındaki anlaşmalı bir üniversitede geçirirler. Gittikleri üniversitede programlarıyla uyumlu dersler alır, yurt dışında aldıkları dersleri Bilkent’e geri döndüklerinde programlarındaki ders yükümlülükleri yerine saydırır ve eğitimlerine aksama olmadan devam ederler. Avrupa’daki üniversitelere Erasmus programı çerçevesinde giden öğrenciler, masraflarının önemli bir bölümünü Avrupa Birliği fonlarından karşılayabilmektedir.

Üçüncü sınıfın bir veya iki dönemini yurtdışındaki anlaşmalı bir üniversitede geçirmek için başvuran öğrenciler, akademik başarılarına ve mülakat sonuçlarına göre seçilirler. Gittikleri üniversitede programlarıyla uyumlu dersler alır; geri döndüklerinde, yurt dışında aldıkları dersleri Bilkent’teki programlarındaki ders yükümlülükleri yerine saydırarak bir aksama olmadan eğitimlerine devam ederler.

Öğrenciler, bu programlar sayesinde değişik akademik ve sosyal kültürleri tanıyarak küresel bir farkındalık elde etmektedir. Üniversitenin Uluslararası Öğrenciler ve Değişim Programları Ofisi, değişim programına katılacak öğrencilere yurt dışına çıkmadan önce rehberlik ederek uyum süreçlerine destek olmaktadır.

Bilkent, değişim programı anlaşması yapacağı kurumları kendi eğitim kalitesi ve standartları doğrultusunda, ülkelerin önde gelen üniversiteleri arasından belirler. Anlaşmalı yükseköğretim kurumlarına örnek olarak ABD’den The State University of New York, Almanya’dan LMU Munich, Belçika’dan KU Leuven, Çekya’dan Masaryk, Danimarka’dan Copenhagen Business School, Finlandiya’dan Turku, Fransa’dan Sciences Po, Hollanda’dan Tilburg, İngiltere’den Sheffield, İrlanda’dan Limerick, İskoçya’dan Edinburgh, İspanya’dan Barcelona, İsveç’ten Göteborg, İsviçre’den EPFL, İtalya’dan Politecnico di Milano, Japonya’dan Nagoya, Kanada’dan Victoria, Kore’den Sungkyunkwan, Polonya’dan Varşova, Portekiz’den Porto, Singapur’dan Nanyang Teknoloji ve Slovenya’dan Ljubljana üniversiteleri gösterilebilir.

Avrupa’daki üniversitelere Erasmus programı çerçevesinde giden öğrenciler, masraflarının önemli bir bölümünü Avrupa Birliği fonlarından karşılayabilmektedir.

Değişim programları kapsamında bugüne dek yaklaşık 3.900 öğrencisini yurt dışına gönderen Bilkent Üniversitesi, ABD, Almanya, Fransa, Hollanda, Slovenya ve Güney Kore gibi ülkelerden 2.200 kadar öğrenciye de sınıflarını açmıştır.