Değişim Öğrencileri

Idil Alaftarİdil Alaftar, Psikoloji Bölümü Öğrencisi

“Hollanda’ya indiğim an şunu fark etmiştim; artık kendimle baş başaydım. Her milletten insan tanıdığım, doğayla baş başa olup sık sık ağaçların ve kuş seslerinin içinden yürüdüğüm ya da bir altı ay yaşadım Tilburg’da. Kampüse çok yakın bir yurtta kaldım. Çoğu yere bisikletle gittim.  Tilburg Üniversitesi’nde öğrencileri soru sormaya, eleştirel bakmaya ve derse katkı sağlamaya yönlendiren bir sistemleri vardı. Öğrencileri derslere hazırlıklı gitmeye ve daha aktif olmaya teşvik ediyorlar.”

 

 

Ayşenur HacıoğluAyşenur Hacıoğlu, Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğrencisi

“Erasmus, sadece Avrupa’yı değil tüm dünyayı tanımak için harika bir fırsat. Değişim programında hem akademik hem de kültürel açıdan beni geliştiren tecrübeler edindim. Dünyanın farklı bölgelerinden ömür boyu sürecek dostluklar edindim ve hayatımın en güzel dönemini geçirdim.”

 

 

Pelin KerşitPelin Keşrit, Endüstri Mühendisliği Bölümü Öğrencisi

“Öğrenci değişimini Paris’in harika atmosferinde yaşamak çok güzeldi. İlk defa uzun bir süre tek başıma ailemden uzakta yaşadım. Bu sebeple birçok şeyi tek başıma yapmayı öğrendim. Gittiğim her yer, tanıdığım her insan, hatta denediğim her yeni yemek bile benim için tamamen yeni bir tecrübeydi.”

 

 

kokalÖzgü Kokal, Endüstri Mühendisliği Bölümü Öğrencisi 

“Bilkent’in kişisel gelişimine verdiği katkı gibi Eindhoven Teknoloji Üniversitesi’nde de çok şey öğrendim. Ayrıca festivallere ve daha birçok etkinliğe katılma şansım oldu. Yedi ülke ve yirmi şehir gezdim. Tüm bunları yepyeni dostluklarla süslemek de bir o kadar eğlenceliydi.” 

 

 

 

Eren Korkmaz 3Eren Korkmaz, Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğrencisi

“Erasmus dönemimi Malmö Üniversitesi’nde geçirdim. İskandinav kültürünü tanımayı çok istiyordum; bu da İsveç’i seçmemdeki temel nedendi. Kopenhag çok yakın olduğu için Danimarka’yı ve daha birçok ülkeyi de görmüş oldum. Gittiğim üniversite, öğrencilere birçok konuda destek oluyordu. Küresel ve politik olayları İsveç perspektifiyle de yorumlayabilmek alanım için faydalıydı.”

 

 

Bilge Saka 2

Bilge Saka, Grafik Tasarım Bölümü Öğrencisi

“Bahar yarıyılında öğrenci değişimi programıyla Gdansk Üniversitesi’ndeydim. Beni Gdansk’a getiren en büyük neden, Polonya’nın sanat tarihi ve tasarım kültürü hakkında bilgi sahibi olmak istememdi. Bu ülkedeki sanat anlayışında sanatçının kendini tamamen özgür hissetmesinin rolünü öğrenmem çok önemliydi. Akademik açıdan farklı bakış açıları kazandığıma inanıyorum. Polonya halkı çok pozitifti. Ülkenin ilginç gelenekleri, seyahat edebileceğiniz harika yerleri var.”

 

 

Cemre Yapıcı 1Cemre Yapıcı, Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü Öğrencisi

“Öğrenci değişimi deneyimini İrlanda’nın Limerick Üniversitesi’nde yaşadım. İrlanda gerçekten harika bir yer. Her ne kadar farklı bir ülkede ve kültürde yaşamanın zorlukları olsa da bunlarla kendi kendime başa çıkabilmem önemliydi. Burada geçirdiğim dönem, yurtdışında yüksek lisans yapma motivasyonumu artırdı. Çok değerli akademisyenler tanımak bir yana, ana dili İngilizce olan bir ülkede İngilizce konuşma konusunda kendimi çok geliştirdim.”

 

 

Kumail ZaidiKumail Zaidi, Fizik Bölümü Öğrencisi

“Ludwig-Maximilians Üniversitesi’ndeki hocalarım çok arkadaş canlısı ve tecrübeliydi. Eğitim ortamı değişikti. Derslere devam zorunluluğu olmasa da öğrenciler düzenli olarak katılım gösteriyor ve derslerden keyif alıyordu. Münih’te kısa sürede o kadar çok şey yaşadım ki hayata dair farkındalığım arttı.”

 

 

 

incoming_photoBeatrice Calzavara, İtalya – Arkeoloji Bölümü
Celine Hubberholde, Belçika – Uluslararası İlişkiler Bölümü
Marine Witz, Belçika – İşletme Bölümü

“Erasmus yolculuğumuz öncesinde, gideceğimiz yerin keyfini çıkarabilecek miyiz, yeni arkadaşlar edinebilecek miyiz diye sormuştuk kendimize. Bilkent’e geldiğimizde ise çok güzel karşılandık; harika kampüs ve arkadaş canlısı insanlarla ilk günümüzden itibaren kendimizi evimizde hissettik. Bu fotoğrafta yer alan üç kişinin yüzündeki mutluluk dolu gülümseme, Bilkent’te geçirdikleri dört ay boyunca biriktirdikleri anıların bir göstergesidir. O kadar sevdik ki içimizden biri bir yıl daha Bilkent’te okumaya karar verdi.”

Beatrice Calzavara, Italy, – Department of Archaeology
Celine Hubberholde, Belgium – Department of International Relation
Marine Witz, Belgium, – Department of Management

“Before this adventure we all asked ourselves if we would meet new friends and enjoy. Here at Bilkent we felt really welcomed. This university with its beautiful campus, and both friendly and helpful people made us feel as we were at home. From our very first day at Bilkent University we felt greatly welcomed. The beautiful campus, it’s friendly students and helpful staff, all made us feel at home. This picture shows three different people, brimming with laughter, as they create timeless memories. Hence, perfectly representing our four month experience at Bilkent. We are glad that we chose to come to Bilkent so much that one of us has actually extended her stay for another year!”