Sosyal ve Kültürel

Kampüsteki sosyal ve kültürel etkinliklerin önemli bir bölümü Öğrenci Dekanlığı ve Öğrenci Etkinlikleri Merkezi çatısı altında yürütülür.

Öğrenci Etkinlikleri Merkezi, bünyesindeki kulüp ve topluluklarla kampüs yaşamını canlı tutmaktadır. Doğa Sporları Topluluğu, Fotoğrafçılık Kulübü, Havacılık Kulübü, İşletme ve Ekonomi Topluluğu, Mizah ve Kültür Topluluğu, Mühendislik Topluluğu, Müzik Topluluğu, Sanatsal Etkinlikler Topluluğu, Satranç Kulübü ve Tiyatro Kulübü’nün örnek gösterilebileceği bu oluşumların sayısı yüze yaklaşmaktadır.

Konserler, söyleşiler, film gösterimleri, seminerler, spor turnuvaları ve geleneksel Bahar Şenliği, Bilkent’teki öğrencilik hayatının renkleridir. Tiyatro Bölümü öğrencilerinin sergilediği oyunlar yıl boyunca Bilkent Tiyatro Salonu’nda sahnelenmektedir. Güzel Sanatlar, Tasarım ve Mimarlık Fakültesi ve Bilkent Üniversitesi Kütüphanesi ise birçok sergiye kapılarını açmaktadır.

Öğrencilerden oluşan kadrosu ve profesyonel teknik donanımıyla Radyo Bilkent, Ankara’nın sevilen radyo istasyonlarındandır. FM bandında 96.6 MHz frekansından yayın yapmakta ve internet aracılığıyla dinlenebilmektedir. Radyo Bilkent, öğrencilere haber spikerliği, DJ’lik, insan kaynakları ve organizasyon alanlarında görev alma fırsatı da sunmaktadır.

Bilkent Üniversitesi öğrencileri, 1999’dan bu yana Toplumsal Duyarlılık Projeleri (TDP) çerçevesinde eğitim ve sosyal yardım projeleri yürütmektedir. Sokak çocuklarını topluma kazandıracak etkinlikler, çocuk yurtları ile huzurevlerine yapılan ziyaretler ve uluslararası kültür alışverişine yönelik gençlik projeleri, TDP’nin çalışmalarına örnektir. Tüm bu etkinlikler Öğrenci Dekanlığı çatısı altında gerçekleşmektedir.

Türkiye ve 12 ülkeden seçkin sanatçıların oluşturduğu Bilkent Senfoni Orkestrası (BSO), Türkiye’nin ilk özel, akademik ve uluslararası sanat topluluğudur. Kampüsteki 700 kişilik Bilkent Konser Salonu’nda ve yurdun dört bir yanında her yıl 50’nin üstünde konser veren BSO, bu konserlerde dünyaca ünlü şef ve solistleri ağırlamaktadır.