Spor ve Sağlık

yuzmeBilkent Üniversitesi; üç spor salonuna ve bu salonlar bünyesinde koşu ve yürüyüş parkurları, basketbol ve voleybol sahaları ile squash kortlarının yanı sıra fitness, kapalı okçuluk, masa tenisi, grup egzersizleri ve Uzak Doğu Sporları salonlarına sahiptir. Üniversitenin yarı olimpik yüzme havuzu, açık spor tesisleri, basketbol ve voleybol sahaları, halı sahaları, açık ve kapalı tenis kortları, fitness, yoga, pilates alanları, kaykay pisti ve tırmanma duvarı da spor seçeneklerini zenginleştirmektedir.

Beden Eğitimi ve Spor Merkezi; grup egzersizleri, tenis, squash, badminton, karate, eskrim, eşli danslar ve halk oyunları gibi branşlarda kurslar vermektedir. Öğrenciler, bazı kursları seçmeli ders (kredili) olarak da alabilmektedir. Üniversite takımlarında yer alan öğrenciler ise Türkiye Üniversite Sporları Federasyonu’nun turnuvalarında Bilkent Üniversitesi’ni temsil etmektedir. Kampüste “Spor Yaşamdır’’ programı kapsamında çeşitli branşlarda turnuvalar ve öğretici programlar gerçekleştirilirken, Bilkent Spor Oyunları çerçevesinde ise her hafta farklı bir spor teması içeren yarışmalar düzenlenir. Cumhuriyet ve bahar koşuları da
her yaştan Bilkentlinin birlikte spor yaptığı geleneksel etkinliklerdir.

Bilkent Üniversitesi Sağlık Merkezi, öğrencilere Merkez ve Doğu kampüslerde kolayca erişebilecekleri, güvenli ve kaliteli bir sağlık hizmeti sunmaktadır. Deneyimli doktorları, hemşireleri, acil servis olanakları ve 3 adet ambulansıyla haftada 7 gün 24 saat çalışan Sağlık Merkezi’nde farklı dallardan uzman doktorlar da belirli günlerde görev yapmaktadır. Tüm bu sağlık hizmetleri öğrenciler için ücretsizdir.

Psikolojik Danışma ve Gelişim Merkezi, öğrencilerin bireysel ve sosyal gelişimlerine katkıda bulunmayı amaçlar. Bu merkezde öğrencilerin toplum içerisinde kendilerini daha rahat ifade edebilmelerine ve eğitim yaşantılarında daha verimli olabilmelerine yönelik seminerler ve grup çalışmaları düzenlenmektedir. İsteyen öğrenciler, bu konularda deneyimli uzmanlarla bire bir görüşebilmektedir.