Spor ve Sağlık

yuzmeBilkent Üniversitesi; üç spor salonu, açık basketbol ve voleybol sahaları, çim ve halı sahaları, açık ve kapalı tenis kortları, squash kortları, yarı olimpik yüzme havuzu, koşu ve yürüyüş parkurları, kondisyon, aerobik, step ve yoga salonlarıyla geniş spor seçeneklerine sahiptir. Beden Eğitimi ve Spor Merkezi, her yarıyıl birçok alanda kurslar düzenlemektedir. Öğrenciler bu kursların bazılarını seçmeli ders olarak da alabilmektedir. Üniversitenin spor takımlarında yer alan öğrenciler, Türkiye Üniversite Sporları Federasyonu’nun turnuvalarında Bilkent Üniversitesi’ni temsil etmektedir. Kampüste “Spor Yaşamdır’’ başlığıyla çeşitli dallarda turnuvalar ve öğretici programlar da gerçekleştirilmektedir. Cumhuriyet ve bahar koşuları ise her yaştan Bilkentlinin birlikte spor yaptığı geleneksel etkinliklerdir.

Bilkent Üniversitesi Sağlık Merkezi, Merkez ve Doğu kampüslerde öğrencilere kolayca erişebilecekleri, güvenli ve kaliteli bir sağlık hizmeti sunmaktadır. Deneyimli doktorları, hemşireleri, acil servis olanakları ve 3 adet ambulansıyla haftada 7 gün 24 saat çalışan Sağlık Merkezi’nde farklı dallardan uzman doktorlar da belirli günlerde görev yapmaktadır. Bütün bu sağlık hizmetleri öğrenciler için ücretsizdir.

Psikolojik Danışma ve Gelişim Merkezi, öğrencilerin bireysel ve sosyal gelişimlerine katkıda bulunmayı amaçlar. Bu merkezde öğrencilerin toplumsal ilişkilerde kendilerini daha rahat ifade edebilmelerine ve eğitim yaşantılarında daha verimli olabilmelerine yönelik seminerler ve grup çalışmaları düzenlenmektedir. İsteyen öğrenciler, bu konularda deneyimli uzmanlardan bireysel görüşme hizmeti de alabilmektedir.