Güzel Sanatlar, Tasarım ve Mimarlık Fakültesi Ön Kayıt ve Yetenek Sınav Bilgileri

 

2023-2024 eğitim öğretim yılında Güzel Sanatlar, Tasarım ve Mimarlık Fakültesi’nin Güzel Sanatlar (Resim) Bölümü’ne Ön Kayıt ve Yetenek Sınavı ile öğrenci alınacaktır.

İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Bölümü EA, İletişim ve Tasarım Bölümü SÖZ, Kentsel Tasarım ve Peyzaj Mimarisi Bölümü SAY, Grafik Tasarım EA, Mimarlık Bölümü SAY puan türüne göre merkezi yerleştirme ile öğrenci alacaktır.

 

ÖN KAYIT KOŞULLARI

  1. Her hangi bir üniversiteden disiplin nedeni ile uzaklaştırılmış olmamak,
  2. İlgili kanun ve yönetmeliklerle üniversiteye girme hakkı kısıtlanmış olmamak.

ÖN KAYIT BAŞVURU TARİHLERİ

Ön kayıt başvurular 7 Haziran 2023 -15 Haziran 2023 tarihlerinde https://stars.bilkent.edu.tr/basvuru adresinden yapılacaktır.

ÖN KAYITTA YAPILACAK İŞLEMLER

800 TL kayıt ücretinin ödenmesi (Ödeme yalnız kredi kartı ile https://stars.bilkent.edu.tr/basvuru adresinden yapılabilmektedir.)

Ödeme sonucunda oluşan kod ile https://stars.bilkent.edu.tr/yetenek_onkayit/giris/FA adresinden Yetenek Sınavı Giriş Belgesinin oluşturulması.

BAŞVURU ÜCRETİ HİÇBİR NEDENLE İADE EDİLMEZ.

YANLARINDA GEÇERLİ BİR KİMLİK İLE BİLKENT ÜNİVERSİTESİ YETENEK SINAVI GİRİŞ BELGESİ OLMAYAN ADAYLAR KESİNLİKLE SINAVA ALINMAYACAKTIR.

BÖLÜME KESİN KAYIT YAPTIRMAYA HAK KAZANMIŞ ÖĞRENCİ KABULLERİ

KESİN KAYIT İÇİN GEREKEN YKS / TYT PUANLARI

Bilkent Üniversitesi Güzel Sanatlar bölümüne, 2023- 2024 Akademik yılında öğrenim görmek üzere başvuran ve başarılı bulunan adayların üniversiteye kesin kayıt yaptırabilmeleri için 2023 yılı Temel Yeterlilik Testine (TYT) girmiş ve 190 ve üzeri puan almış olması gerekmektedir.

GÜZEL SANATLAR, TASARIM VE MİMARLIK FAKÜLTESİ YETENEK SINAVLARI

Sınavlar, Güzel Sanatlar, Tasarım ve Mimarlık Fakültesi’nde yapılacak ve adayların hangi dersliklerde sınava girecekleri 16 Haziran 2023 Cuma günü Güzel Sanatlar, Tasarım ve Mimarlık Fakültesi Dekanlık girişinde ve http://finearts.bilkent.edu.tr/ adresinde ilan edilecektir.

Tüm adaylar, 6 Temmuz 2023, Perşembe günü saat 10:00‘da, “Desen Sınavı“na gireceklerdir. İki saat sürecek olan sınavda çizim yaptırılmaktadır. Adayların yanlarında kağıt kıskacı, çeşitli sertlik derecelerinde kurşun kalem (HB, 2H, B, 2B), kalemtıraş ve silgi bulundurmaları gerekmektedir.

Desen sınavında başarılı olan adaylar 7 Temmuz 2023 Cuma günü saat 10:00‘da araştırma ve yaratıcılığa yönelik mülakata alınacaktır.