Güzel Sanatlar, Tasarım ve Mimarlık Fakültesi Ön Kayıt ve Yetenek Sınav Bilgileri

 

2021-2022 eğitim öğretim yılında Güzel Sanatlar, Tasarım ve Mimarlık Fakültesi’nin Güzel Sanatlar (Resim) Bölümü’ne Ön Kayıt ve Yetenek Sınavı ile öğrenci alınacaktır.

İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Bölümü EA, İletişim ve Tasarım Bölümü SÖZ, Kentsel Tasarım ve Peyzaj Mimarisi Bölümü SAY, Grafik Tasarım EA, Mimarlık Bölümü SAY puan türüne göre merkezi yerleştirme ile öğrenci alacaktır.

 

ÖN KAYIT KOŞULLARI

  1. Her hangi bir üniversiteden disiplin nedeni ile uzaklaştırılmış olmamak,
  2. İlgili kanun ve yönetmeliklerle üniversiteye girme hakkı kısıtlanmış olmamak.

ÖN KAYIT BAŞVURU TARİHLERİ

Ön kayıt başvurular 9 Haziran 2021, Çarşamba – 18 Haziran 2021, Cuma tarihlerinde https://stars.bilkent.edu.tr/basvuru adresinden yapılacaktır.

ÖN KAYITTA YAPILACAK İŞLEMLER

350 TL kayıt ücretinin ödenmesi (Ödeme yalnız kredi kartı ile https://stars.bilkent.edu.tr/basvuru adresinden yapılabilmektedir.)

Ödeme sonucunda oluşan kod ile https://stars.bilkent.edu.tr/yetenek_onkayit/giris/FA adresinden Yetenek Sınavı Giriş Belgesinin oluşturulması.

BAŞVURU ÜCRETİ HİÇBİR NEDENLE İADE EDİLMEZ.

YANLARINDA GEÇERLİ BİR KİMLİK İLE BİLKENT ÜNİVERSİTESİ YETENEK SINAVI GİRİŞ BELGESİ OLMAYAN ADAYLAR KESİNLİKLE SINAVA ALINMAYACAKTIR.

BÖLÜME KESİN KAYIT YAPTIRMAYA HAK KAZANMIŞ ÖĞRENCİ KABULLERİ

KESİN KAYIT İÇİN GEREKEN YKS / TYT PUANLARI

Bilkent Üniversitesi Güzel Sanatlar, Tasarım ve Mimarlık Fakültesi, Güzel Sanatlar Bölümü’nün 2021 – 2022 Akademik yılı yetenek sınavı sonucunda bölüme kayıt yaptırmaya hak kazanan öğrencilerin kesin kayıt yaptırabilmeleri için 2021 yılı Yükseköğretim Kurum Sınavı’na (YKS) girmiş ve Temel Yeterlik Sınav Puanı’nından (TYT) en az 180 ve üzeri almış olması gerekmektedir.

 

GÜZEL SANATLAR, TASARIM VE MİMARLIK FAKÜLTESİ YETENEK SINAVLARI

Sınavlar, Güzel Sanatlar, Tasarım ve Mimarlık Fakültesi’nde yapılacak ve adayların hangi dersliklerde sınava girecekleri 21 Haziran 2021 Pazartesi günü saat Güzel Sanatlar, Tasarım ve Mimarlık Fakültesi Dekanlık girişinde ve http://finearts.bilkent.edu.tr/ adresinde ilan edilecektir.

Güzel Sanatlar, Tasarım ve Mimarlık Fakültesi yetenek sınavı Güzel Sanatlar Bölümü için iki aşamadan oluşmaktadır.

Tüm adaylar, 1 Temmuz 2021 Perşembe günü saat 10:00‘da, “Desen Sınavı“na gireceklerdir. Bir saat sürecek olan sınavda çizim yaptırılmaktadır. Adayların yanlarında kağıt kıskacı, çeşitli sertlik derecelerinde kurşun kalem (HB, 2H, B, 2B), kalemtıraş ve silgi bulundurmaları gerekmektedir.

Desen sınavında başarılı olan adaylar 2 Temmuz 2021 Cuma günü saat 10:00‘da araştırma ve yaratıcılığa yönelik mülakata alınacaktır.