Hukuk Fakültesi

Hukuk Fakültesi, hukukun tarihsel ve modern boyutlarını bir arada ele alan bir eğitim programıyla öğrenci yetiştirmektedir. Programdaki derslerin %60’ı Türkçe, %40’ı İngilizcedir. Temel hukuk formasyonunu oluşturan medeni hukuk, anayasa, idare, ceza, ticaret hukuku gibi dersler Türkçe verilmektedir. Anglo-Amerikan hukukuna giriş, devletler hukuku, uluslararası insan hakları hukuku, AB hukuku, uluslararası ticari tahkim gibi dersler ise İngilizce işlenir.

Fakültenin akademik kadrosu, öğrencileri hem ulusal hem uluslararası hukuk camiasında başarıya ulaştırabilecek bir öğretim anlayışını benimsemiştir. Hukuk öğretimi, belli bir zamana ait mevzuatın aktarılmasının çok ötesinde, hukuku mantıksal bağlamında anlamaya ve gelişmelere hızla cevap vermeye yöneliktir. Bu noktadan hareketle öğrenciler, eğitimleri boyunca bilimsel araştırma yapmaya ve eleştirel düşünmeye teşvik edilmektedir.

Bilkent Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğrencileri, 2021 yılı Willem C.Vis Uluslararası Kurgusal Dava Yarışması’nda farklı ülkelerden gelen 382 hukuk fakültesi arasından en iyi 16 takım arasına yükselmiş ve yarışmanın 28 yıllık tarihinde bu başarıya ulaşan tek Türk hukuk fakültesi ekibi olmuştur. Öğrenciler, İstanbul Tahkim Merkezi’nin düzenlediği Geleceğin Tahkim Avukatı Yarışması’nda ise 2018 ve 2020’de birincilik, 2019’da üçüncülük elde etmiştir.

Hukuk Fakültesi mezunları, hâkimlik, savcılık ve avukatlık mesleklerinin yanı sıra akademik kariyerlerinde de başarıyla ilerlemektedir. Georgetown, Harvard, McGill, Michigan, Yale, Bucerius Law School Hamburg, Cambridge, Humboldt, Münster, Oxford ve Sciences Po gibi tanınmış üniversitelerde lisansüstü çalışmalar yapan mezunlar bulunmaktadır. Mezunlar ayrıca ulusal kurumların yanı sıra Avrupa Konseyi, Birleşmiş Milletler ve Uluslararası Çalışma Örgütü gibi uluslararası kuruluşlarda görev yapmaktadır.