Kızlara Burs Programı

kizlaraburs1

Lise eğitimini Kalkınmada Öncelikli Yöreler’de* tamamlamış ve üniversite sınavında yüksek başarı göstermiş olan kız öğrenciler Bilkent Üniversitesi Kızlara Burs Programı’na başvurabilecektir.

Başvurular 18-25 Temmuz 2019 tarihleri arasında internet sitesi üzerinden alınacak, değerlendirme sonucunda seçilen öğrencilere burs taahhütnamesi tercihlerin son gününden önce yazılı olarak bildirilecektir.

Kızlara Burs Programı’nın İçeriği:
Kızlara Burs Programı, Bilkent Üniversitesi’nin Kapsamlı Burs’u ile aynı olanakları sağlamaktadır.

Bursun içeriği:
– Eğitim ücreti (2019-2020 akademik yılı için 45.000 TL)
– Bilkent Üniversitesi yurtlarında konaklama (iki kişilik oda)
– Aylık katkı bursu (yılda 8 ay boyunca ayda 1.080 TL)
Bursun azami süresi İngilizce Hazırlık Programı’nda 2 yıl, hazırlık sonrası lisans programında 5 yıldır.

Başvuru Koşulları:
 Lise eğitimini Kalkınmada Öncelikli Yöreler Kapsamındaki İller’de* tamamlamış ve 2018-2019 eğitim öğretim döneminde mezun olmuş olmak.
– Bilkent Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Endüstri Mühendisliği, Makine Mühendisliği, Mimarlık, İşletme, İktisat, Psikoloji, Uluslararası İlişkiler bölümleri ile Hukuk Fakültesi’ne ücretli veya %50 burslu kontenjanlardan yerleşebiliyor olmak ve ilgili yerleştirme puan türünde başarı sırası ilk 10.000 içinde yer almak.

Başvuru Tarihleri: 18-25 Temmuz 2019

Başvurular internet üzerinden yapılacaktır. İnternet Adresi: https://stars.bilkent.edu.tr/kob-burs/ 

E-posta: kb@bilkent.edu.tr
Telefon: 0312 2903412

 

damla_akcaoglu“Üniversiteye hazırlık yılı, herkesin aklında küçük küçük hayallerin olduğu bir yıl. Böyle bir süreçten sonra geleceğini şekillendirecek olan ve her zaman üzerinde bir marka gibi taşıyacağın üniversiteyi seçmek, bütün fırsatları enine boyuna değerlendirmek elbette zor. Ben de o dönemde kafamda küçük hayallerle yola çıkmış ve bu hayalleri benimle birlikte büyütebilecek bir üniversite aramaya başlamıştım. Bu doğrultuda Bilkent her zaman aklımda olan bir üniversiteydi; ancak istediğim bölümü kıl payı kaçırmıştım. Her şeye rağmen umudumu kesmemiştim. Bilkent’in olanaklarını araştırmaya ve hayalini kurmaya devam ederken üniversitenin internet sitesinde Kızlara Burs Programı’nı fark ettim. İşte aradığım fırsat buydu! İyi ki de buradan öyle çabuk vazgeçmemişim dedim kendi kendime. Hemen programa başvurdum. Tabii sonuçlar açıklanana kadar daha pek çok üniversiteyi araştırmıştım ve kafam iyice karışmıştı. Bu karmaşa içinde bursu almaya hak kazandığımı öğrendiğim an yaşadığım sevinci anlatamam. Bir kızın ne işi var mühendislikte diye düşünenler varken Bilkent’in böyle bir proje yaratması geleceğe daha büyük bir umutla bakmamı sağladı. Kadınların da geleceğe yön verebileceğine inanan bir üniversitede okuduğumu bilmek beni her zaman çok mutlu edecek.”
Damla Akcaoğlu
Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü Öğrencisi
Kastamonu Fen Lisesi Mezunu

 

 

ayseeda_ersoz“Liseye başladığım günden itibaren gönlümde Bilkent Hukuk vardı. Sınavdan sonra sıralamam gelince Bilkent Üniversitesi’nin hep düşlediğim o ayrıcalıklı eğitim ve kampüs yaşantısından yararlanamayacağımı düşünüyordum. Bilkent, işte tam o anda bana bir sürpriz yaşatarak bilim ve eğitime verdiği önemi Kızlara Burs Programı’yla kanıtladı; gerçekten doğru üniversiteyi istediğimi gösterdi. Rektör yardımcımızın beni doğrudan arayarak burs başvurumun sonucunu haber vermesi, daha üniversiteye başlamadan bana Bilkent’in öğrenci odaklı anlayışını hissettirdi. Hayata bakış açımı geliştireceğim üniversite yaşamında emin ellerde olduğumu biliyorum.”
Ayşe Eda Ersöz
Hukuk Fakültesi Öğrencisi
Kırıkkale Fen Lisesi Mezunu

 

 

 

 

 

* Kalkınmada Öncelikli Yöreler Kapsamındaki İller

1. Adıyaman
2. Ağrı
3. Aksaray
4. Amasya
5. Ardahan
6. Artvin
7. Bartın
8. Batman
9. Bayburt
10. Bingöl
11. Bitlis
12. Çanakkale
(Bozcaada ve
Gökçeada İlçeleri)
13. Çankırı
14. Çorum
15. Diyarbakır
16. Elazığ
17. Erzincan
18. Erzurum
19. Giresun
20. Gümüşhane
21. Hakkari
22. Iğdır
23. Kahramanmaraş
24. Karabük
25. Karaman
26. Kars
27. Kastamonu
28. Kırıkkale
29. Kırşehir
30. Kilis
31. Malatya
32. Mardin
33. Muş
34. Nevşehir
35. Niğde
36. Ordu
37. Osmaniye
38. Rize
39. Samsun
40. Siirt
41. Sinop
42. Sivas
43. Şanlıurfa
44. Şırnak
45. Tokat
46. Trabzon
47. Tunceli
48. Van
49. Yozgat
50. Zonguldak