Güzel Sanatlar, Tasarım ve Mimarlık Fakültesi Ön Kayıt ve Yetenek Sınav Bilgileri

2017 – 2018 eğitim öğretim yılında Güzel Sanatlar, Tasarım ve Mimarlık Fakültesi’nin

  • Güzel Sanatlar (Resim)

bölümüne ÖN KAYIT ve YETENEK SINAVLARI ile öğrenci alınacaktır.

İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Bölümü TM-1, İletişim ve Tasarım Bölümü TS-1, Kentsel Tasarım ve Peyzaj Mimarisi Bölümü MF-4, Grafik Tasarım TM-2, Mimarlık Bölümü MF-4 puan türüne göre merkezi yerleştirme ile öğrenci alacaktır.

ÖN KAYIT KOŞULLARI

  1. 2017 Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi (ÖSYS) Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) puan türlerinden en az birinden 180 ve üzeri puan almak,
  2. Her hangi bir üniversiteden disiplin nedeni ile uzaklaştırılmış olmamak,
  3. İlgili kanun ve yönetmeliklerle üniversiteye girme hakkı kısıtlanmış olmamak.

ÖN KAYIT BAŞVURU TARİHLERİ

Ön kayıt başvuruları 5-9 Haziran 2017 tarihleri arasında https://stars.bilkent.edu.tr/basvuru adresinden yapılacaktır.

ÖN KAYITTA YAPILACAK İŞLEMLER

120 TL kayıt ücretinin ödenmesi (Ödeme yalnız kredi kartı ile https://stars.bilkent.edu.tr/basvuru adresinden yapılabilmektedir.)

Ödeme sonucunda oluşan kod ile https://stars2.bilkent.edu.tr/yetenek_onkayit/ adresinden Yetenek Sınavı Giriş Belgesinin oluşturulması.

BAŞVURU ÜCRETİ HİÇBİR NEDENLE İADE EDİLMEZ.

YANLARINDA GEÇERLİ BİR KİMLİK İLE BİLKENT ÜNİVERSİTESİ YETENEK SINAVI GİRİŞ BELGESİ OLMAYAN ADAYLAR KESİNLİKLE  SINAVA ALINMAYACAKTIR.

ÖN KAYIT İLE ÖĞRENCİ ALACAK BÖLÜME ÖĞRENCİ KABULLERİ

Öğrenci kabulleri, Güzel Sanatlar, Tasarım ve Mimarlık Fakültesi için, Yetenek Sınavı’nda başarılı olmak ön koşulu ile, Yetenek Sınavı puanı, en yüksek YGS puanı ve bölüm kontenjanları esas alınarak yapılacaktır.

GÜZEL SANATLAR, TASARIM VE MİMARLIK FAKÜLTESİ YETENEK SINAVLARI

Sınavlar, Güzel Sanatlar, Tasarım ve Mimarlık Fakültesi’nde yapılacak ve adayların hangi dersliklerde sınava girecekleri 12 Haziran, Pazartesi  günü saat 17:30‘dan itibaren Güzel Sanatlar, Tasarım ve Mimarlık Fakültesi Dekanlık girişinde ve  http://finearts.bilkent.edu.tr/ adresinde ilan  edilecektir.

Güzel Sanatlar, Tasarım ve Mimarlık Fakültesi yetenek sınavı Güzel Sanatlar Bölümü için iki aşamadan oluşmaktadır.

Tüm adaylar, 14 Haziran  2017, Çarşamba günü saat 10:00‘da, “Desen Sınavı“na gireceklerdir. Bir saat sürecek olan sınavda canlı modelden çizim yaptırılmaktadır. Adayların yanlarında kağıt kıskacı, çeşitli sertlik derecelerinde kurşun kalem (HB, 2H, B, 2B), kalemtıraş ve silgi bulundurmaları gerekmektedir.

Adaylar, 15 Haziran 2017, Perşembe günü saat 10:00‘da araştırma ve yaratıcılığa yönelik mülakata alınacaklardır.