Güzel Sanatlar, Tasarım ve Mimarlık Fakültesi Ön Kayıt ve Yetenek Sınav Bilgileri

2019 – 2020 eğitim öğretim yılında Güzel Sanatlar, Tasarım ve Mimarlık Fakültesi’nin Güzel Sanatlar (Resim) Bölümü’ne Ön Kayıt ve Yetenek Sınavı ile öğrenci alınacaktır.

İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Bölümü EA, İletişim ve Tasarım Bölümü SÖZ, Kentsel Tasarım ve Peyzaj Mimarisi Bölümü SAY, Grafik Tasarım EA, Mimarlık Bölümü SAY puan türüne göre merkezi yerleştirme ile öğrenci alacaktır.

ÖN KAYIT KOŞULLARI

  1. Her hangi bir üniversiteden disiplin nedeni ile uzaklaştırılmış olmamak,
  2. İlgili kanun ve yönetmeliklerle üniversiteye girme hakkı kısıtlanmış olmamak.

ÖN KAYIT BAŞVURU TARİHLERİ

Ön kayıt başvuruları 10 – 20 Haziran 2019 (Pazartesi – Perşembe) tarihleri arasında https://stars.bilkent.edu.tr/basvuru adresinden yapılacaktır.

ÖN KAYITTA YAPILACAK İŞLEMLER

280 TL kayıt ücretinin ödenmesi (Ödeme yalnız kredi kartı ile https://stars.bilkent.edu.tr/basvuru adresinden yapılabilmektedir.)

Ödeme sonucunda oluşan kod ile https://stars.bilkent.edu.tr/yetenek_onkayit/giris/FA adresinden Yetenek Sınavı Giriş Belgesinin oluşturulması.

BAŞVURU ÜCRETİ HİÇBİR NEDENLE İADE EDİLMEZ.

YANLARINDA GEÇERLİ BİR KİMLİK İLE BİLKENT ÜNİVERSİTESİ YETENEK SINAVI GİRİŞ BELGESİ OLMAYAN ADAYLAR KESİNLİKLE  SINAVA ALINMAYACAKTIR.

BÖLÜME KESİN KAYIT YAPTIRMAYA HAK KAZANMIŞ ÖĞRENCİ KABULLERİ

KESİN KAYIT  İÇİN  GEREKEN YKS / TYT PUANLARI

Bilkent Üniversitesi Güzel Sanatlar, Tasarım ve Mimarlık Fakültesi, Güzel Sanatlar Bölümü’nün , 2019 – 2020 Akademik yılı yetenek sınavı sonucunda bölüme kayıt yaptırmaya hak kazanan  öğrencilerin kesin kayıt yaptırabilmeleri için 2019 yılı Yükseköğretim Kurum Sınavı’na (YKS) girmiş ve Temel Yeterlik Sınav Puanı’nından (TYT) en az 180 ve üzeri almış olması gerekmektedir.

 

GÜZEL SANATLAR, TASARIM VE MİMARLIK FAKÜLTESİ YETENEK SINAVLARI

Sınavlar, Güzel Sanatlar, Tasarım ve Mimarlık Fakültesi’nde yapılacak ve adayların hangi dersliklerde sınava girecekleri 21 Haziran, Cuma  günü saat 17:30‘dan itibaren Güzel Sanatlar, Tasarım ve Mimarlık Fakültesi Dekanlık girişinde ve  http://finearts.bilkent.edu.tr/ adresinde ilan  edilecektir.

Güzel Sanatlar, Tasarım ve Mimarlık Fakültesi yetenek sınavı Güzel Sanatlar Bölümü için iki aşamadan oluşmaktadır.

Tüm adaylar, 24 Haziran 2019, Pazartesi günü saat 10:00‘da, “Desen Sınavı“na gireceklerdir. Bir saat sürecek olan sınavda çizim yaptırılmaktadır. Adayların yanlarında kağıt kıskacı, çeşitli sertlik derecelerinde kurşun kalem (HB, 2H, B, 2B), kalemtıraş ve silgi bulundurmaları gerekmektedir.

Adaylar, 25 Haziran 2019, Salı günü saat 10:00‘da araştırma ve yaratıcılığa yönelik mülakata alınacaktır.