Uygulamalı Bilimler Fakültesi

Uygulamalı Bilimler Fakültesi’nin dört yıllık lisans bölümleri şunlardır:

Bilişim Sistemleri ve Teknolojileri Bölümü

Bilişim sistemleri ve teknolojileri, bilgi çağının ve iş dünyasının en değerli yapıtaşlarındandır. Hemen her sektörde stratejik rol oynayan bu alanlar, e-devlet, kablosuz haberleşme, mobil iletişim, kurumsal kaynak planlaması, e-ticaret, akıllı şehirler gibi kollara yayılmaktadır.

Bölümün eğitim programında veri tabanı ve ağ iletişimi uygulamaları, internet tabanlı sistemlerin geliştirilmesi ve yazılım teknolojileri gibi güncel konulara yer verilir. Öğrenciler, kazandıkları teknik becerileri temel işletme ve iletişim dersleriyle desteklemektedir.

Bilişim Sistemleri ve Teknolojileri Bölümü, sektörün önde gelen firmalarıyla yaptığı anlaşmalar doğrultusunda eğitim programını çeşitli ders, proje ve uygulamalarla güçlendirmektedir. Ağ teknolojilerinde Cisco, veri depolama ve güvenliğinde Dell EMC, iş zekâsında Oracle, ileri düzey grafik programlamada Nvidia, kurumsal kaynak planlaması, büyük veri ve veri analitiği konusunda SAP, bulut bilişim teknolojilerinde ise Huawei ve Amazon ile gerçekleştirilen çözüm ortaklıkları, öğrencilerin bilişim endüstrisiyle kuvvetli bağlar kurmasını sağlar.

Öğrenciler, yaz stajlarına ek olarak yürütülen dönem stajları süresince yurt içi veya yurt dışında seçkin firmalarda çalışarak bilişim sektörünü yakından tanırlar. Üçüncü sınıfın bahar yarıyılındaki bu stajlarda çoğunlukla iş teklifleri alır, başarılı bir kariyere erkenden adım atarlar.

Bölüm mezunları; Accenture, Akbank, Amazon, Arçelik, Bosch, Cisco, Commencis, Cybersoft, Deloitte, Ekin, Enerjisa, Ericsson, Facebook, Garanti BBVA, Havelsan, HP, Huawei, IBM, Instagram, Koç Sistem, Likom, Loop Games, Microsoft, Netaş, Nokta, Oculus, Oracle, Peak Games, Picus, Roketsan, Samsung, SAP, Siemens, Sony,Turkcell,Türk Telekom, Uber, Udemy gibi şirketlerde yazılım, sistem ve iş geliştirme alanlarında yöneticilik dâhil önemli pozisyonlarda görev yapmaktadır.

Turizm ve Otel İşletmeciliği Bölümü

Bilkent Üniversitesi Turizm ve Otel İşletmeciliği Bölümü, otel yöneticiliği, seyahat acenteciliği ve yiyecek-içecek hizmetleri sektörlerinde dünyanın her bölgesinde görev yapabilecek turizm profesyonelleri yetiştirmektedir.

Turizm ve Otel İşletmeciliği Bölümü’nün eğitim programında mesleki uzmanlaşmaya yönelik uygulamalı çalışmalara özel bir önem verilir. Bu çerçevede otel ve seyahat acenteleri ile bu işletmelerin kullandığı turizm yazılımları ve muhasebe sistemleri konusunda öğrencilere en güncel bilgiler aktarılmaktadır.

Yiyecek üretimi dersleri, uluslararası üne sahip eğitmenler ile uygulama mutfağında gerçekleştirilir. Öğrenciler, uygulama mutfağındaki yaratıcılıklarını, bölümün Le Piment Rouge Restoranı’nda konuklara sunarlar. Pazarlama, insan kaynakları yönetimi ve finans gibi işletme ağırlıklı derslerde de yöneticilik becerilerini geliştirirler. Seçmeli yabancı dil yelpazesi ise öğrencilerin turizmdeki küresel gelişmelere uyumunu kolaylaştıracak alternatifler sağlar.

Bölüm öğrencileri, Uygulamalı Teknoloji ve İşletmecilik Yüksekokulu’nun dönem stajı uygulamasıyla, yaz stajlarına ek olarak eğitimlerinin üçüncü yılında bir dönem süresince sektörün tanınmış firmalarında görev yaparlar. Böylelikle çalışma hayatına henüz öğrenciyken uyum sağlar, gösterdikleri başarılarla mezuniyet sonrasına yönelik iş teklifleri alırlar.

Crowne Plaza, Çırağan Palace Kempinski, Four Seasons, Hilton, Hyatt, Marriott, Mövenpick, Ritz-Carlton, Sheraton, Swissotel, BTA Yiyecek ve İçecek Hizmetleri, İstanbul Yiyecek İçecek Grubu, Serenas, Setur, Spago ve THY, Bilkent Üniversitesi Turizm ve Otel İşletmeciliği Bölümü mezunlarını tercih eden kurumlardandır.

Turizm ve Otel İşletmeciliği Bölümü Yurt Dışı Bursu