İşletme Fakültesi

İşletme Bölümü

İşletme, firmaların süreklilik ve kârlılık stratejilerini insan, para, finans, pazarlama, üretim, tüketim ve teknoloji gibi değişkenler ışığında inceleyen bir disiplindir.

İşletme Bölümü’nün ders içerikleri, kuramsal bilgilerin yanı sıra uygulamaya yönelik nicel araştırmalar, simülasyon yöntemleri, örnek olay analizi ve gerçek hayat problem çözümleriyle yapılandırılmıştır. İlk yılda matematik, iktisat, psikoloji ve sosyoloji gibi temel dersler alan öğrenciler, ilerleyen dönemlerde pazarlama, finansman, muhasebe, istatistik, insan kaynakları, yatırım analizi ve üretim yönetimi kavramlarıyla tanışırlar. Uzmanlaşmak istedikleri alanlara yönelik seçmeli dersleri aldıktan sonra sentez niteliğindeki son aşamaya geçer ve gerçek bir işletmedeki problemi analiz ederek çözüm önerilerinde bulunurlar.

İşletme Bölümü, iş idaresi ve işletme eğitimi veren yükseköğretim kurumlarını değerlendiren ABD merkezli The Association to Advance Collegiate Schools of Business (AACSB) kuruluşunca akredite edilmiş ilk Türk işletme bölümüdür. Bölüm, ayrıca finans alanının prestijli kurumlarından Chartered Financial Analyst Institute (CFA) ile program ortağıdır. CFA sertifikası, özellikle yatırım bankacılığı alanında çalışmak isteyen öğrenciler için değerli bir kazanımdır.

Mezunlar, kariyerlerini bankacılıktan denetime, insan kaynaklarından finansa, danışmanlıktan pazarlamaya uzanan geniş bir çerçevede planlayabilmektedir. Amazon, Deloitte, GE Healthcare, J.P. Morgan, KPMG, McKinsey & Company, Novartis, PwC, Samsung, Vodafone gibi uluslararası şirketler ile Akbank, Arçelik, Ford Otosan, Garanti BBVA, Türkiye İş Bankası, Turkcell, THY, Türk Telekom, Yapı Kredi gibi ulusal şirketler, mezunların başarıyla görev yaptığı kuruluşlardandır. Lisansüstü eğitime yönelenlerin tercih ettiği üniversitelere ise Bocconi, Cornell, Kopenhag, INSEAD, KU Leuven, London School of Economics and Political Science ve UCLA örnek gösterilebilir.