Uluslararası Olanaklar

Bilkent Üniversitesi, 45 ülkeden 293 üniversiteyle öğrenci değişim programları sürdürmektedir.

Dünya sıralamalarında seçkin üniversiteler arasında yer alan Bilkent Üniversitesi, Öğrenci Değişim Programları ile öğrencilerinin
Analitik düşünme;
Etkin iletişim ve kendini doğru ifade edebilme;
Farklılıklara saygı;
Yabancı dillerini geliştirme;
Kariyer planlama;
Kendi kültüründen farklı kültürleri tanıma;
Küresel ölçekte kendisini tanıma;
Özgüven kazanma
Sosyal farkındalık becerilerini kazanmaları hedeflemektedir.

Üçüncü sınıfın bir veya iki dönemini yurtdışındaki anlaşmalı bir üniversitede geçirmek için başvuran öğrenciler, akademik başarılarına ve mülakat sonuçlarına göre seçilirler. Gittikleri üniversitede programlarıyla uyumlu dersler alır; geri döndüklerinde, yurtdışında aldıkları dersleri Bilkent’teki programlarındaki ders yükümlülükleri yerine saydırarak bir aksama olmadan eğitimlerine devam ederler.

Avrupa’daki üniversitelere Erasmus programı çerçevesinde giden öğrenciler, masraflarının önemli bir bölümünü Avrupa Birliği fonlarından karşılayabilmektedir.

Bilkent Üniversitesi, değişim programları ile bugüne dek 2.400 öğrencisini yurtdışına göndermiş, ABD, Almanya, Fransa, Hollanda, Slovenya ve Güney Kore gibi ülkelerden ise yaklaşık 1.700 öğrenciye sınıflarını açmıştır.

Bilkent Üniversitesi, Uluslararası Öğrenciler ve Değişim Programları Ofisi, yurtdışında Öğrenci Değişim Programları ile eğitim almayı planlayan Bilkent öğrencilerine, gidecekleri ülkeye uyum sağlayabilmeleri için yurtdışına çıkmadan önce önemli konularda rehberlik ederek oryantasyon programı ile destek olmaktadır.

Anlaşmalı yükseköğretim kurumlarına örnek olarak ABD’den The State University of New York, Almanya’dan LMU Munich, Avustralya’dan Macquarie, Belçika’dan KU Leuven, Çek Cumhuriyeti’nden Masaryk, Danimarka’dan Copenhagen Business School, Finlandiya’dan Turku, Fransa’dan Sciences Po, Hollanda’dan Amsterdam, İngiltere’den Sheffield, İrlanda’dan Limerick, İskoçya’dan Dundee, İspanya’dan Barcelona, İsveç’ten KTH Royal Institute of Technology, İsviçre’den EPFL, İtalya’dan Politecnico di Milano, Japonya’dan Nagoya, Kanada’dan Victoria, Polonya’dan Varşova, Portekiz’den Porto, Singapur’dan National University of Singapore ve Slovenya’dan Ljubljana üniversiteleri gösterilebilir.