Son Sınıf Öğrencilerimizden

Bilkent’i Bilkent yapanların hikayelerini paylaşabilmek için mezuniyet sınıfına sorular soruyoruz. #MezuniyetRüzgarı serimizde, kampüs içinde geziyoruz.


#Bilkent19 Mezunlarından

2019 yılında Mezuniyet sınıfına bu soruları sorduk:

1. Üniversitede edindiğiniz deneyimler ışığında yeni öğrencilere neler önerirsiniz?
2. Bilkent’te şu ana kadar yaşadıklarınızı üç kelimeyle tanımlar mısınız?
3. Kampüste en çok sevdiğiniz yer neresi?

 

Kübra GüzelKübra Güzel: “1.Üniversiteyi sadece eğitim olarak görmeyin ve kendinize mümkün olduğunca çok şey katmaya bakın. Bu yıllar sizin bağımsızlığınızın belki de ilk yılları olacak, belki de ilk defa kendi ayaklarınız üzerinde durduğunuzu hissedeceksiniz ve ilerisinde sizi hayata hazırlayacak bir temel oluşacak. O yüzden yaptığınız her işten keyif almaya ve yaşadığınız her anın tadını çıkarmaya bakın.
2. Macera, stres ama en çok da tecrübe.
3. İki yer var aslında, EB105 ve 514 nolu yurt odam ”

 

 

 

Ezgi kahramanEzgi Kahraman: “1. Erasmus programı ile bir dönemi Almanya’da geçirme fırsatı buldum. Oradaki derslere adapte olma konusunda zorluk çekmedim çünkü derslerin işleyişi Bilkent’le paraleldi. Bilkent’in beni hem akademik hem sosyal anlamda ne kadar geliştirdiğini de bu zamanlarda anladım.
4 yıllık üniversite eğitimi uzunmuş gibi görünüyor ama göz açıp kapanıncaya kadar geçiyor. Bu yüzden üniversiteye yeni başlayanlara önerim tabii ki çok çalışmaları ama bunu yaparken eğlenmeyi de ihmal etmemeleri. Okul bittikten sonra yapamadıklarımızdan dolayı pişman olmuyor muyuz hep?
Bilkent’in en sevdiğim yanlarından biri farklı alanlarda birçok öğrenci kulübü olması. Farklı insanlar tanıyarak hem güzel zaman geçirmek hem de takım çalışmasına dahil olup birlikte bir iş ortaya koymak benim sadece sosyal anlamda değil bireysel olarak da gelişmeme katkı sağladı. Üniversite tecrübelerimiz hem en eğlenceli yıllarımızı geçirdiğimiz hem de yetişkinliğe adım attığımız dönemde köprü görevi görüyor. O yüzden üniversiteye başlayan öğrenciler Bilkent’te kendilerine ne kadar çok şey katarlarsa mezun olduktan sonra hem akademik hem de sosyal anlamda iş hayatında bir adım önde olduklarını hissedecek. 😀
2. Ödevler, projeler, finaller..
3. İİSBF binasındaki ders çalışma masaları. Üniversite hayatımın büyük bir kısmı orda geçtiği için.”

 

Onur HökelekliOnur Hökelekli: “İmkanları varsa Erasmus gibi değişim programlarına katılmalarını öneririm. Hem dünyaya bakış açıları değişecek hem de yeni yerler ve kültürlerle tanışmış olacaklar. Ayrıca çok eğleneceklerini garanti edebilirim. Erasmus programıyla Almanya’da yaşadığım dönem benim için hem çok eğitici hem de çok keyifli bir dönem olmuştu.
2. Geldim, gördüm, yendim (umarım 😀).
3. Yoğunluktan dolayı çok fazla gidemesem de Mayfest Çim Alan.”

 

 

 

 

 

melis hökeliMelis Yılmaz: “Hepiniz gelecekte mutlu, rahat bir hayat yaşamak ve severek yapacağınız bir meslek sahibi olmak için çalışıyorsunuz. Üniversite yaşamımda öğrendim ki bunları elde edebilmek için akademik başarının yanında sosyal faktörlerin de inanılmaz bir rolü var. Kendi bölümünüzden ve diğer bölümlerden arkadaşlarınızla gireceğiniz üretken muhabbetlerin bile sizi birey olarak geliştireceğini unutmayın. Üstelik üniversite ortamı iyi bir network oluşturmak için müthiş bir fırsat. Hepsinin yanısıra, iki dil bilen mezunlar olmak önünüzde birçok kapı açacak. Hayatınızın çok eğlenip çok gelişebileceğiniz bir evresine girmek üzeresiniz. Tüm bunlar motivasyon kaynağınız olsun.
2. Özgür, Tempolu, Yeşil
3. Kütüphaneden nizamiyeye inen yol.”

 

 

 

Gözde UğurGözde Uğur: “Her ne kadar sınav ve tercih dönemlerinde öyle hissettirse de hayat bir yarış değil. Doğru tercihler ve doğru bakış açısıyla herkesin çok mutlu ve başarılı olma şansı olduğunu düşünüyorum. Üniversite hayatı bence herkesin olduğu gibi ya da olmak istediği gibi var olma fırsatı bulduğu bir yer olarak görülmeli. Üniversitede ne kadar çok şey denerlerse aslında o kadar kendilerine yaklaşacaklardır. Varlığından haberdar olmadıkları dersleri, fikirleri ve insanları sevip hayatlarında bu şeylere yer vermek isteyebilirler. O yüzden bölümleri dışındaki derslere de ilgi göstermelerini, ikinci bir dil öğrenmelerini, mümkünse Erasmus’a gitmelerini ve onlara benzemeyen insanlardan kaçmamalarını öneririm. Kariyer tercihlerinde de kendilerine ve hayallerine daha çok yakışan tercihler yapabilme konusunda cesaretli olmalarını tavsiye ederim. Eminim ki bu şekilde yapılan tercihler de en az diğerleri kadar, belki daha da zorlayıcı olacaktır ama en azından sevdikleri şey için zorlanmış olurlar.
2. Arkadaşlık, vizyon, EA
3. Günbatımında İhsan Doğramacı heykelinin arkasındaki banklar.”

 

Oğuzhan ÖztürkOğuzhan Öztürk: “Yeni Bilkentlilere en önemli tavsiyem okulda geçirdikleri her andan keyif alsınlar. Derslerden, aktivitelerden, kampüsteki etkinliklerden keyif aldıkça mutlu ve başarılı bir eğitim hayatı geçireceklerini düşünüyorum. Bilkent, öğrencilerin hem akademik olarak başarılı olup hem de keyifli zaman geçirmelerine imkan sağlayan harika bir okul, tadını çıkarsınlar!
2. Mücadele, heyecan, başarı.
3. Bilkent’teki hayatım boyunca kampüste en çok sevdiğim yer, hem en eğlenceli hem de en unutulmaz anılarıma ev sahipliği yapan mayfest çimlik alan.”

 

 

 

 

ezgi taşyürekEzgi Taşyürek: ” 1.Akademik başarının yanında farklı sosyal ortamlara girip arkadaş gruplarına sahip olmak Bilkent’te aktif öğrenci kulüpleriyle ulaşılması çok önemli bir kolaylık. Eğer hazırlık da okuyacaksanız mutlaka ilk seneden size yakın gelen bir kulübe katılmanızı öneririm, bu siz daha hazırlıktayken çeşitli bölümlerden arkadaşlar edinmenizi sağlar. Yıllar boyu tek kulüpte kalmakla da yetinmeyin yeniliklere açık olun farklı kulüplere gitmeyi de ihmal etmeyin. Oradaki etkinlikler sayesinde kendinizde hiç keşfetmediğiniz yetenekleri keşfetme şansınız olacak. Hem bu kulüplerin hem de okulun çeşitli kanallarının düzenlediği etkinliklere katılmanızı tavsiye ederim böylece kültürel ve sosyal anlamda kendinize epey bir şey katmış olursunuz. Biraz da akademik başarıdan söz edecek olursam bölümünüz ne olursa olsun ders aldığınız hocalarla iletişiminiz iyi olsun, hocaların ofis saatlerine gitmekten soru sormaktan çekinmeyin. Hatta bölüme geçer geçmez danışman hocanıza hemen bir mail atıp tanışmaya gidin, unutmayın ki danışmanınız sizin her zor durumunuzda size yol göstermek için var.
2. Bilkent’teki lisans hayatım ışığında Bilkent benim için bilim, özveri ve özgüven demek.
3. Kampüsün her yerini çok sevmekle birlikte en sevdiğim yer İİSBF’nin arka bahçesi, orada ne baharlar ne kışlar geçti. 😊 Yoğun derslerden sonra bir çay molası vermek için en ideal yer.”

 

 

beyza özgödeBeyza Özgöde: “1. Bilkent’te alabileceğiniz çok sey var! Benim yeni Bilkentlilere tavsiyem; Asla size verilenle kalmayın, her zaman daha fazlasını almaya çalışın ve isteyin 🙂 Bilkent, tam da kendinizi tanıyıp istediklerinizin peşinden koşabileceğiniz bir yer! Kendinizi bulmaya birinci sınıftan başlayın !
2. büyümek, keşfetmek, heyecan.
3. İİSBF binası önü (A binası önü havuz).”

 

 

 

 

 

Jack Hadley Jack Hadley: “My main advice is to trust your own judgement. Yes—get advice, ask questions, etc. But at the end of the day it is more important to listen to what you know you want to or have to do. This applies in the academic setting—where your family tells you what department to study in, your faculty tells you which classes to take, and your friends pressure you into doing what they’re doing. It also applies to social settings—where your friends tell you what you should or shouldn’t do, and of course your parents and mentors have opinions. In both settings, seek advice and ask questions, but ultimately trust yourself to make good decisions.
2. Friends, growth, joy
3. My two favorite places are the A-D section of the library (far side, basement level) and the Halı Saha, where I played a lot of football matches with friends during my time at Bilkent.”

 

 

 

Gökberk KaracaGökberk Karaca: “Bilkent Üniversitesi’nde hayatınızın en güzel dönemlerinden birini geçireceksiniz. Bu okulun size neler katabileceğinin farkında olun ve en iyi şekilde yararlanmaya çalışın. Elinizdeki akademik fırsatları değerlendirerek kendinize güzel bir gelecek kurun. Farklı öğrenci topluluklarına katılarak birçok yeni insanla tanışın, hayatınızın geri kalanında da size eşlik edecek dostlar kazanın. Son olarak da, bu güzel kampüsün tadını çıkarın!
2. Çaba, Başarı, Arkadaşlık
3. Kütüphane ile İhsan Doğramacı heykeli arasındaki yol.”

 

 

 

 

#Bilkent18 Mezunlarından

durukan_guvenDurukan Güven‘in Bilkent yolculuğu Samsun’dan başladı. Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü’nü bitiren öğrencimiz şimdi aynı bölümde yüksek lisans eğitimine devam etmeyi planlıyor. Lisans eğitimi boyunca akademik çalışmaların yanında gönüllü olarak Tanıtım Ofisi’nde rehber olarak çalışan Durukan aynı zamanda Amerikan Futbol takımı Judges’ın kaptanıdır.

“Bilkent Üniversitesi’nin bana kattığı en önemli şey akademik hayatım boyunca öğrendiğim bilgilerin yanında, yeni bilginin nasıl öğrenileceğini öğretmesidir. Bunun yanında Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü,  görünen ve gerçek arasındaki farkı bilimsel metodlar ile araştırma isteğini bana kattı.”

 

 

 

DSC_04261aAnkara Fen Lisesi mezunu Gözde Özcan, Elektrik – Elektronik Mühendisliği Bölümü’nde okudu. Kariyeri Northeastern Üniversitesi’nden aldığı bütükleşik doktora bursu ile devam edecek. Bilkent’te okurken IEEE Öğrenci Kulübünün yönetim kurulunda yer aldı ve üçüncü sınıf yaz stajını Almanya’daki Fraunhofer şirketinde yaptı.

“Hem matematiğe ve fiziğe olan ilgimi devam ettirmek hem de yeni teknolojilerin üretiminde aktif rol oynamak istediğim için Elektrik – Elektronik Mühendisliğini seçtim. Hayatımın bir dönemini yurtdışında sürdürmek uzun zamandan beri sahip olduğum bir hayaldi. Bilkent’te aldığım eğitim ve kazandığım yetenekler sayesinde bu hayalimi gerçekleştirebiliyorum.”

 

 

 

mertcanSinema her daim tutkusu olduğu için İletişim ve Tasarımı Bölümü’ne gelen Mert Can Bölükbaş, Ankara Anıttepe Lisesi mezunudur. İkinci sınıftayken mühendis bir arkadaşı ile “Alkamanas” adlı film prodüksiyon ve teknoloji şirketini kurarak uluslararası tanınırlığı olan şirketlere işler yaptı. Üniversite içinde de Toplumsal Duyarlılık Projesinin tanıtım filmini ve Uluslararası Çocuk Merkezi’nin Çocuk Gelin konulu kamuspotu çekimlerini üstlendi.

“Bilkent Üniversitesi’nin eğitim yapısı sayesinde, farklı bölümlerden birçok insanı tanıma fırsatı buldum. Hayatı anlamak farklı vizyonlara sahip insanları tanımaktan geçiyor; Bilkent Üniversitesi sayesinde yeni disiplinler tanımam bana kendi işimi kurma cesaretini verdi ve ufkumu genişletti.”

 

 

 

IMG_0862Bursa Milli Piyango Anadolu Lisesi’nden aramıza katılan Damla Hızlı, Endüstri Mühendisliği Bölümü’nden mezun oluyor. Matematiği ve endüstri biliminin günlük hayattaki uygulamalarını sevdiği için bu bölümü seçen Damla, Yöneylem Araştırması Kulübü’nde aktif olarak görev aldı ve üçüncü sınıfta Erasmus öğrenci değişim programıyla Almanya’ya gitti.

“Başka şehirden geldiğim halde Bilkent’in çok yönlü ortamı kendimi hiç yabancı hissetmememi sağladı ve bu sebeple Almanya’da geçirdiğim sürede çok rahattım. Bilkent’in bana kazandırdığı sosyal, kültürel ve bilimsel yetkinliklerle iş dünyasında bir adım öne çıkmayı hedefliyorum.”

 

 

 

eney3Hukuk Bölümü’nü bitiren Mert Eney, aynı zamanda Felsefe Bölümü’nden yan dal sertifikası ile mezun oluyor. Bilkent Lisesi’nden IB diploması olan mezunumuz, Bilkent kültürünün bir parçası olmaktan dolayı her zaman gurur duyacağını söylüyor. Mert, üniversite yıllarında çeşitli kulüplerde görev aldı, Model Birleşmiş Milletler Topluluğunda aktif olarak çalıştı ve Bilkent News’da müzik köşesinde haftalık eleştiri yazıları yazdı. Erasmus öğrenci değişim programıyla İngiltere’de bir sene geçiren Mert, Hukuk Fakültesi’nin hem pratik iş hayatına yönelik formasyonu, hem de teorik altyapı için sunduğu özveriyle iş hayatına avukatlık stajını yaparak başlayacak.

“Üniversite yıllarım boyunca hayatımı değiştiren, dünya görüşümü genişleten ve daha iyi biri olmam konusunda her zaman beni destekleyen çok değerli arkadaşlarım oldu; birlikte hocalarımızın bize öğrettiği, her zaman sorgulamamızı ve keşfetmemizi öğütleyen bu ailenin bir parçası olmaktan dolayı sonsuz mutluyum.”

 

 

zeynepBilkent’e ilk kez lisesinin düzenlediği gezi turuyla gelen Zeynep Özmen, Matematik Bölümü’nden mezun oluyor. Zeynep, gönüllü öğrencilerimizin işlettiği 96.6 frekansında Türkiye’ye yayın yapan Radyo Bilkent’in beş yıldır haber spikerliği ile sunuculuğu yaptı.

“Hayatın her alanında karşımıza çıkan matematik gibi bir temel bilim eğitimini Bilkent’te almak, güçlü akademik kadrosuyla bana analitik düşünme, problemlere farklı çözümler getirebilme yeteneği kazandırdı. Ayrıca sadece akademik değil, sosyal anlamda katıldığım pek çok aktivite ile de vizyonumu geliştirme, farklı bakış açıları kazanma şansım oldu.”

 

 

 

 

IMG_0941Başkent Üniversitesi Özel Ayşeabla Fen Lisesi’ni birincilik ile bitiren Yunus Ölez, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü’nden Bilgisayar Mühendisliği’ne bölümlerarası geçiş hakkını kullandı. Sosyal sorumluluk öğrenci kulübü olan Toplumsal Duyarlılık Projeleri’nin Manevi Evlat Projesi’nin koordinatörü olan Yunus, her hafta huzurevlerine ziyaret etkinlikleri düzenleyerek yaşlılar ve gönüllü öğrenciler arasında ortak bir paylaşım alanı kuruyor.

“Bilkent, bir müfredattan çok daha fazlasını öğretiyor insana. Sağladığı sosyal olanaklar, öğrenci kulüplerine verdiği destek ve bunların birleşimi ile öğrencilerin yeni projeler üretmesi için sağladığı ortam, ders kitaplarında yer almayan tecrübeler sunuyor… Bana unutulmaz arkadaşlıklar kattı ve birçok hayat dersi verdi. Bu güzel ailenin bir parçası olmaktan gurur duyuyorum.”
IMG_0916İşletme Bölümü’nü bitiren İpek Auf, bölümünde aldığı derslerin iş hayatındaki karşılıklarını görmekten mutluluk duymakta ve seçeceği işte öğrendiklerini uygulama fırsatı bulacağı için sabırsızlanıyor. Girişimcilik ruhunu destekleyen bir üniversitede okumanın keyfini çıkaran İpek, aktif olarak rol aldığı girişimcilik temalı konuşma organizasyonunda yaptığı vizyoner katkılarla etkinliğin çok daha büyük kitlelere ulaşmasını sağladı. İpek, Erasmus öğrenci değişim programıyla Kopenhag’da bir dönem geçirdi.

“Dört sene boyunca her anından keyif aldığım, çok değerli insanlarla tanışmamı sağlayan, hayatım boyunca özleyeceğim Bilkent Üniversitesi’nin mezun ettiği, öğrenmekten keyif alan, sorgulayan, yaratıcı düşünen ve üreten mezunlarından biri olacağım için çok mutlu ve gururluyum.”