İşletme Fakültesi

İşletme Bölümü

İşletme, firmaların süreklilik ve kârlılık stratejilerini insan, para, finans, pazarlama, üretim, tüketim ve teknoloji gibi değişkenler ışığında inceleyen bir disiplindir.

İşletme Bölümü’nün ders içerikleri, kuramsal bilgilerin yanı sıra uygulamaya yönelik nicel araştırmalar, simülasyon yöntemleri, örnek olay analizi ve teknoloji destekli problem çözümleriyle yapılandırılmıştır. İlk yılda matematik, iktisat, psikoloji ve sosyoloji gibi temel dersler alan öğrenciler, sonraki dönemlerde pazarlama, finansman, muhasebe, istatistik, insan kaynakları, yatırım analizi ve üretim yönetimi kavramlarıyla tanışırlar. Sentez niteliğindeki son aşamada ise küresel işletme yönetimi, genel işletme, finans ve nicel analiz, pazarlama ve yenilikçilik yönetimi başlıklarından birini seçerek uzmanlaşmak istedikleri alana yönelirler.

Bilkent Üniversitesi İşletme Bölümü, iş idaresi ve işletme eğitimi veren yükseköğretim kurumlarını değerlendiren ABD merkezli The Association to Advance Collegiate Schools of Business kuruluşunca akredite edilmiş ilk Türk işletme bölümüdür.

Öğretim üyelerinin yaptıkları uluslararası yayınlar ve bilimsel araştırmalar ile birçok işletme programının önünde olan bu bölüm, finans ve yatırım piyasalarının prestijli kurumlarından Chartered Financial Analyst Institute (CFA) ile program ortağıdır. CFA sertifikası, özellikle yatırım bankacılığı alanında çalışmak isteyen öğrenciler için değerli bir kazanımdır.

Mezunlar, kariyerlerini bankacılıktan denetime, insan kaynaklarından finansa, danışmanlıktan pazarlamaya uzanan geniş bir çerçevede planlayabilmektedir. Akbank, Aselsan, Beymen, Coca-Cola, Deloitte, Garanti Bankası, Hewlett-Packard, IBM, Koç Holding, Siemens, T.C. Başbakanlık Sermaye Piyasası Kurulu, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası,Türk Hava Yolları, Türkiye İş Bankası ve Unilever, mezunların başarıyla görev yaptığı kuruluşlardandır. Lisansüstü eğitime yönelenlerin tercih ettiği üniversitelere ise Boston, Chicago, Cornell, Freiburg, Harvard, Manchester, McGill, INSEAD, Kyoto, London School of Economics and Political Science, Purdue, Stanford ve UC Berkeley örnek gösterilebilir.