#Bilkent18 Mezunlarından

Bilkent’i Bilkent yapanların hikayelerini paylaşabilmek için mezuniyet sınıfına sorular soruyoruz. #MezuniyetRüzgarı serimizde, kampüs içinde geziyoruz.

 

durukan_guvenDurukan Güven‘in Bilkent yolculuğu Samsun’dan başladı. Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü’nü bitiren öğrencimiz şimdi aynı bölümde yüksek lisans eğitimine devam etmeyi planlıyor. Lisans eğitimi boyunca akademik çalışmaların yanında gönüllü olarak Tanıtım Ofisi’nde rehber olarak çalışan Durukan aynı zamanda Amerikan Futbol takımı Judges’ın kaptanıdır.

“Bilkent Üniversitesi’nin bana kattığı en önemli şey akademik hayatım boyunca öğrendiğim bilgilerin yanında, yeni bilginin nasıl öğrenileceğini öğretmesidir. Bunun yanında Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü,  görünen ve gerçek arasındaki farkı bilimsel metodlar ile araştırma isteğini bana kattı.”

 

 

 

DSC_04261aAnkara Fen Lisesi mezunu Gözde Özcan, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü’nde okudu. Kariyeri Northeastern Üniversitesi’nden aldığı bütükleşik doktora bursu ile devam edecek. Bilkent’te okurken IEEE Öğrenci Kulübünün yönetim kurulunda yer aldı ve üçüncü sınıf yaz stajını Almanya’daki Fraunhofer şirketinde yaptı.

“Hem matematiğe ve fiziğe olan ilgimi devam ettirmek hem de yeni teknolojilerin üretiminde aktif rol oynamak istediğim için Elektrik ve Elektronik Mühendisliğini seçtim. Hayatımın bir dönemini yurtdışında sürdürmek uzun zamandan beri sahip olduğum bir hayaldi. Bilkent’te aldığım eğitim ve kazandığım yetenekler sayesinde bu hayalimi gerçekleştirebiliyorum.”

 

 

 

mertcanSinema her daim tutkusu olduğu için İletişim ve Tasarım Bölümü’ne gelen Mert Can Bölükbaş, Ankara Anıttepe Lisesi mezunudur. İkinci sınıftayken mühendis bir arkadaşı ile “Alkamanas” adlı film prodüksiyon ve teknoloji şirketini kurarak uluslararası tanınırlığı olan şirketlere işler yaptı. Üniversite içinde de Toplumsal Duyarlılık Projesinin tanıtım filmini ve Uluslararası Çocuk Merkezi’nin Çocuk Gelin konulu kamuspotu çekimlerini üstlendi.

“Bilkent Üniversitesi’nin eğitim yapısı sayesinde, farklı bölümlerden birçok insanı tanıma fırsatı buldum. Hayatı anlamak farklı vizyonlara sahip insanları tanımaktan geçiyor; Bilkent Üniversitesi sayesinde yeni disiplinler tanımam bana kendi işimi kurma cesaretini verdi ve ufkumu genişletti.”

 

 

 

IMG_0862Bursa Milli Piyango Anadolu Lisesi’nden aramıza katılan Damla Hızlı, Endüstri Mühendisliği Bölümü’nden mezun oluyor. Matematiği ve endüstri biliminin günlük hayattaki uygulamalarını sevdiği için bu bölümü seçen Damla, Yöneylem Araştırması Kulübü’nde aktif olarak görev aldı ve üçüncü sınıfta Erasmus öğrenci değişim programıyla Almanya’ya gitti.

“Başka şehirden geldiğim halde Bilkent’in çok yönlü ortamı kendimi hiç yabancı hissetmememi sağladı ve bu sebeple Almanya’da geçirdiğim sürede çok rahattım. Bilkent’in bana kazandırdığı sosyal, kültürel ve bilimsel yetkinliklerle iş dünyasında bir adım öne çıkmayı hedefliyorum.”

 

 

 

eney3Hukuk Bölümü’nü bitiren Mert Eney, aynı zamanda Felsefe Bölümü’nden yan dal sertifikası ile mezun oluyor. Bilkent Lisesi’nden IB diploması olan mezunumuz, Bilkent kültürünün bir parçası olmaktan dolayı her zaman gurur duyacağını söylüyor. Mert, üniversite yıllarında çeşitli kulüplerde görev aldı, Model Birleşmiş Milletler Topluluğunda aktif olarak çalıştı ve Bilkent News’da müzik köşesinde haftalık eleştiri yazıları yazdı. Erasmus öğrenci değişim programıyla İngiltere’de bir sene geçiren Mert, Hukuk Fakültesi’nin hem pratik iş hayatına yönelik formasyonu, hem de teorik altyapı için sunduğu özveriyle iş hayatına avukatlık stajını yaparak başlayacak.

“Üniversite yıllarım boyunca hayatımı değiştiren, dünya görüşümü genişleten ve daha iyi biri olmam konusunda her zaman beni destekleyen çok değerli arkadaşlarım oldu; birlikte hocalarımızın bize öğrettiği, her zaman sorgulamamızı ve keşfetmemizi öğütleyen bu ailenin bir parçası olmaktan dolayı sonsuz mutluyum.”

 

 

zeynepBilkent’e ilk kez lisesinin düzenlediği gezi turuyla gelen Zeynep Özmen, Matematik Bölümü’nden mezun oluyor. Zeynep, gönüllü öğrencilerimizin işlettiği 96.6 frekansında Türkiye’ye yayın yapan Radyo Bilkent’in beş yıldır haber spikerliği ile sunuculuğu yaptı.

“Hayatın her alanında karşımıza çıkan matematik gibi bir temel bilim eğitimini Bilkent’te almak, güçlü akademik kadrosuyla bana analitik düşünme, problemlere farklı çözümler getirebilme yeteneği kazandırdı. Ayrıca sadece akademik değil, sosyal anlamda katıldığım pek çok aktivite ile de vizyonumu geliştirme, farklı bakış açıları kazanma şansım oldu.”

 

 

 

 

IMG_0941Başkent Üniversitesi Özel Ayşeabla Fen Lisesi’ni birincilik ile bitiren Yunus Ölez, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü’nden Bilgisayar Mühendisliği’ne bölümlerarası geçiş hakkını kullandı. Sosyal sorumluluk öğrenci kulübü olan Toplumsal Duyarlılık Projeleri’nin Manevi Evlat Projesi’nin koordinatörü olan Yunus, her hafta huzurevlerine ziyaret etkinlikleri düzenleyerek yaşlılar ve gönüllü öğrenciler arasında ortak bir paylaşım alanı kuruyor.

“Bilkent, bir müfredattan çok daha fazlasını öğretiyor insana. Sağladığı sosyal olanaklar, öğrenci kulüplerine verdiği destek ve bunların birleşimi ile öğrencilerin yeni projeler üretmesi için sağladığı ortam, ders kitaplarında yer almayan tecrübeler sunuyor… Bana unutulmaz arkadaşlıklar kattı ve birçok hayat dersi verdi. Bu güzel ailenin bir parçası olmaktan gurur duyuyorum.”

 

 

 
IMG_0916İşletme Bölümü’nü bitiren İpek Auf, bölümünde aldığı derslerin iş hayatındaki karşılıklarını görmekten mutluluk duymakta ve seçeceği işte öğrendiklerini uygulama fırsatı bulacağı için sabırsızlanıyor. Girişimcilik ruhunu destekleyen bir üniversitede okumanın keyfini çıkaran İpek, aktif olarak rol aldığı girişimcilik temalı konuşma organizasyonunda yaptığı vizyoner katkılarla etkinliğin çok daha büyük kitlelere ulaşmasını sağladı. İpek, Erasmus öğrenci değişim programıyla Kopenhag’da bir dönem geçirdi.

“Dört sene boyunca her anından keyif aldığım, çok değerli insanlarla tanışmamı sağlayan, hayatım boyunca özleyeceğim Bilkent Üniversitesi’nin mezun ettiği, öğrenmekten keyif alan, sorgulayan, yaratıcı düşünen ve üreten mezunlarından biri olacağım için çok mutlu ve gururluyum.”